Reklame u operativnom sistemu Windows 11

Kompanija Microsoft je odlučila da će prikazivati oglase u meniju Start svog operativnog sistema. Pokazaćemo vam kako da ih blokirate.

Oglasi koji se pojavljuju za sve korisnike Windows-a posle najnovijeg ažuriranja odnosiće se na preporuke za aplikacije iz kompanijine prodavnice.

Kompanija Microsoft je još jednom pokazala kako loše upravlja menijem Start u operativnom sistemu Windows 11. Naime, počeće da prikazuje oglase u obliku preporučenih aplikacija. Oglasi su deo ažuriranja KB5036980 koje je počelo da se primenjuje utorak. Ažuriranje je opciono i dostupno je korisnicima koji imaju Windows 11, verzije 23H2 i 22H2 u odeljku Windows Update, a takođe je dostupno za preuzimanje direktno iz Update Catalog.

Ako želite da instalirate ažuriranje koristeći Windows Update, treba da uradite sledeće:

1. Idite na Settings > Windows Update.

2. Kliknite na Check for updates.

3. Nakon što sistem otkrije dostupnost ažuriranja, kliknite na Download & Install.

Ispravka bi trebalo da se pojavi sa punim nazivom 2024-04 Cumulative Update for Windows 11 Version 23H2 for x64-based Systems (KB5036980).

Za sada, to je opciono ažuriranje koje će unaprediti Windows 11 23H2 do verzije 22631.3527 i Windows 11 22H2 do verzije 22621.3527. To izdanje je poslednja ispravka u kompanijinom ciklusu ažuriranja u aprilu 2024. i ako odustanete od opcionog ažuriranja, dobićete ono što je uključeno u obavezno ažuriranje u maju 2024. godine u okviru mesečnog događaja Patch Tuesday kada Microsoft objavljuje razne ispravke softvera za svoje proizvode.

Kompanija je to najnovije ažuriranje za Windows 11 najavila na stranici za podršku korisnicima i posebno je istakla novu funkciju na sledeći način: „Odeljak Recommended menija Start će prikazati neke aplikacije iz prodavnice Microsoft. Te aplikacije su kreacije malog broja odabranih programera. Nova funkcija će vam pomoći da otkrijete neke od sjajnih aplikacija koje su vam sada dostupne.“

Oglasi iz menija Start su prvi put počeli da se pojavljuju pre nekoliko nedelja u Windows 11 Insider Preview Build za Beta kanal. Tada je kompanija izjavila da „proverava i testira preporuke koje će vam pomoći da otkrijete sjajne aplikacije iz Microsoft prodavnice, a koje možete da pronađete i odeljku Recommended u meniju Start“. Očigledno je da se kompaniji dopala ta ideja, jer je sada dostupna svima.

Kad kliknete na dugme Start u operativnom sistemu Windows 11 prikazuju se dva odeljka u meniju Start. Jedan je namenjen zakačenim (engl. Pinned) aplikacijama, a drugi preporučenim (engl. Recommended). Ikone za aplikacije iz Microsoft prodavnice bi sada potencijalno mogle da se pojave u odeljku Recommended.

Nemojte odmah da se razbesnite, jer postoje dve mogućnosti da izbegnete neprijatne oglase. Prvo, oglasi mogu, ali ne moraju da počnu da se prikazuju. Možda ćete imati sreće. Ako ipak počnu da se pojavljuju reklame, možda ćete videti samo jednu ili dve preporučene aplikacije, tako da neće zatrpati ceo meni Start. Osim toga, reklame će se pojavljivati samo ako ste individualni korisnik operativnog sistema Windows 11. Računari koji se smatraju komercijalnim uređajima, odnosno onima kojima upravljaju organizacije, neće biti izloženi oglasima.

S druge strane, proces onemogućavanja oglasa je sasvim jednostavan. Ako počnu da se prikazuju preporučene aplikacije, možete da uradite sledeće. Idite na Settings > Personalization > Start. Isključite prekidač za Show recommendations for tips, app promotions, and more. Tu možete i da promenite izgled na vrhu ekrana u More pins, što će smanjiti veličinu prostora kojeg zauzima odeljak Recommended).

Možda bi bilo još bolje, da promenite meni Start u operativnom sistemu Windows 11 i odlučite se za Start 11 ili StartAllBack. Pošto ti alati nude tradicionalniji meni Start, kakav su imali Windows 10 ili Windows 7, oglasi se neće pojavljivati. Osim toga, uživaćete u upotrebljivijem i prilagodljivijem meniju Start nego u užasu kojeg je kompanija ubacila u Windows 11.

Ipak, kao korisnik operativnog sistema Windows 11, imao bih što-šta da kažem o novoj funkciji, ali ništa od toga nije primereno za ovaj tekst i moje čitaoce. Iako je Microsoft kompanija čija vrednost iznosi 3 biliona dolara i imala je 227 milijardi dolara prihoda u 2023. godini, čini nam se da oseća potrebu da izvuče još novca od korisnika Windows-a tako što će ih nervirati reklamama. To nije prvi put da Microsoft pokušava da izvede nešto slično.

Kompanija dodaje oglase određenim verzijama Windows-a od pokretanja Windows-a 8. Neki od njih imaju oblik baner oglasa. Drugi se pojavljuju kao preporučene ili promovisane aplikacije, vrsta oglašavanja koja se takođe pojavila u Windows-u 10. Kada se ljudi žale, kompanija često, ali ne uvek, zaustavi proces i izjavi da su spomenuti oglasi bili samo eksperiment.

Moramo da priznamo da povremeno prikazivanje preporučene aplikacije u meniju Start nije najnametljivija vrsta oglašavanja. Ipak, nije poenta u tome. Naime, već plaćamo Windows kao deo troškova proizvođača računara koji instaliraju sistem u uređaje. Ne bi trebalo da budemo izloženi oglasima kao još jednom načinu da Microsoft izvuče još više novca od nas i tako poveća sopstvene prihode.