Veb-stranice koje posećujete mogu da traže da im odobrite pristup kameri, mikrofonu i lokaciji, na primer, ali nisu svim veb-stranicama potrebni ti podaci. Uputićemo vas u to kako da im zabranite pristup.
Kolačići nisu jedino sredstvo koje veb-stranica koristi da bi pristupila vašim podacima. Pored kolačića, stranice mogu da traže pristup kameri, mikrofonu i svim vrstama drugih funkcija ili podataka na vašem uređaju. Srećom, većina pregledača vam omogućava da upravljate dozvolama koje dajete stranicama koje posećujete. Uputićemo vas u to kako možete da kontrolišete čemu te stranice mogu da pristupe.
Čemu veb-stranice mogu da pokušaju da pristupe na vašem uređaju?
Kako funkcionalnost veb-stranica i veb-aplikacija napreduje, potreban im je pristup sve većem broju funkcija uređaja da bi radile. Neke od najčešćih funkcija kojima veb-stranice i aplikacije mogu da pokušaju da pristupe obuhvataju:
Kameru
Mikrofon
Prikaz ekrana
Podatke o lokaciji
Slike i medijske datoteke
Kontakte
Aktivnost uređaja
Veb-stranice i aplikacije takođe mogu da zahtevaju pristup da bi vam slale obaveštenja, automatski reprodukovale medijske datoteke i u razne druge svrhe. Većina pretraživača zahteva od veb-stranica da zatraže dozvolu za pristup funkcijama vašeg uređaja, koristeći sistem upita.
To znači da možete da dozvolite ili blokirate pristup u zavisnosti od slučaja, svaki put kada stranica ili aplikacija zatraže dozvolu. Međutim, takođe možete da upravljate podrazumevanim postavkama dozvola u pregledaču i promenite podešavanja za pojedinačne veb-stranice.
Hajde da pogledamo kako to možemo da uradimo u pregledačima Chrome, Safari, Firefox i Edge.
Kako da upravljate podešavanjima za stranice u Chrome pregledaču
Da biste upravljali dozvolama za veb–stranice u Chrome-u, kliknite na Settings > Privacy and security > Site settings. Na kartici Permissions videćete kratku listu dozvola koje veb-stranice i aplikacije mogu da traže.
Da biste videli celu listu, kliknite na karticu Additional permissions. Ona će vam otkriti celu listu podešavanja dozvola za stranice koje možete da kontrolišete u Chrome-u. Odavde možete da upravljate načinom na koji veb-stranice pristupaju funkcijama i podacima vašeg uređaja tako što ćete promeniti podešavanja dozvola.
Na primer, kad kliknete na Camera u listi dozvola, možete da postavite podrazumevano ponašanje na Sites can ask to use your camera ili Don’t allow sites to use your camera.
Ako omogućite stranicama da traže dozvolu, dobijaćete upit u pregledaču svaki put kada stranica zatraži pristup. Na taj način možete da odobrite ili blokirate pristup na svaki zahtev. S druge strane, možete da podesite podrazumevano ponašanje na Don’t allow sites to use your camera, što će onemogućiti svim veb-stranicama da zatraže pristup.
Na istoj stranici možete da vidite i liste veb-stranica kojima je odobren pristup i kojima je onemogućen pristup za svaku dozvolu. To vam omogućava da pregledate podešavanja dozvola i uklonite određene veb-stranice u bilo kom trenutku.
Kako promeniti podešavanja dozvola u Safariju
Da biste promenili dozvole za veb-stranicu u Safariju, kliknite na Settings > Websites da biste videli listu kontrola dozvola sa leve strane.
Na desnoj strani ćete videti listu stranica koje su trenutno otvorene u Safariju i podešavanja za njihove dozvole. Dozvole možete da postavite na Ask, Deny ili Allow i da svaku od tih postavki uzmete kao podrazumevano podešavanje za sve veb-stranice uz pomoć opcije When visiting other websites koja se nalazi u donjem desnom uglu panela.
Kako podesiti dozvole za veb-stranice u Firefox-u
Ovde ćemo vam dati kratko uputstvo.
Da biste promenili podešavanja, kliknite na Preferences > Privacy & Security i pomerite se nadole do odeljka Permissions.
Ovde možete da kliknete na bilo koju dozvolu da biste upravljali podešavanjima. Recimo da želite da kontrolišete koje veb-stranice mogu da vam šalju obaveštenja. Kliknite na Settings pored oznake Notifications i pogledajte naredni okvir. U njemu možete da vidite listu veb-stranica kojima je data dozvola da vam šalju obaveštenja. Da biste onemogućili da vam bilo koja veb-stranica šalje obaveštenja, jednostavno kliknite na karticu ispod Status i promenite je u Block. S druge strane, možete da sklonite veb-stranice sa liste, što znači da će stranica morati da pošalje još jedan zahtev kada joj bude potreban pristup.
Takođe, možete da sprečite bilo koje veb-stranice koje nisu obuhvaćene listom dozvola da traže pristup tako što ćete označiti polje za potvrdu Block new requests asking to allow notifications. Kada završite, obavezno kliknite na Save Changes da biste sačuvali podešavanja.
Kako da upravljate dozvolama Edge pregledaču
Edge i Chrome poseduju skoro iste procedure upravljanja dozvolama za veb-stranice. Prvo kliknite na Settings > Cookies and Site Permissions da biste videli kompletnu listu dostupnih opcija dozvola.
Možete da pregledate i upravljate dozvolama za pojedinačne veb-stranice tako što ćete kliknuti na karticu All sites i izabrati ili Ask (Default), Allow ili Block. S druge strane, možete da upravljate podešavanjima za svaku dozvolu na strani Site permissions. Kad kliknete na dozvolu kojom želite da upravljate, videćete dve liste – jednu za blokirane stranice i drugu za stranice kojima je omogućen pristup. Veb-stranicama možete ponovo da omogućite pristup tako što ćete ih skloniti sa liste blokiranih stranica, a možete da sklonite sve neželjene stranice sa liste dozvoljenih. Videćete i prekidač za podešavanje Ask before accessing.
Kada je to dugme uključeno, dobićete upit svaki put kada veb-stranica zatraži dozvolu za pristup vašem uređaju. Ako ga isključite, Edge će automatski stranicama blokirati pristup, što znači da više nećete dobijati upite.
Zašto je važno da pratite dozvole za veb-stranice
Mnoge veb-stranice i aplikacije imaju opravdane razloge za pristup određenim funkcijama uređaja. Na primer, aplikacija za video-pozive treba da pristupi kameri i mikrofonu vašeg uređaja iz razumljivih razloga.
Međutim, nisu svi zahtevi od suštinskog značaja. Recimo, povremeno pregledate stranice društvenih mreža na stonom računaru, ali uvek šaljete objave samo sa mobilnog uređaja. U tom slučaju, možda ne želite da veb-aplikacija pristupa slikama i medijskim datotekama vašeg stonog računara ili kameri.
Što je još važnije, zlonamerne veb-stranice takođe mogu da pokušaju da pristupe funkcijama i podacima vašeg uređaja. Dakle, važno je da pratite podešavanja veb-stranice u pregledaču i redovno upravljate listom veb-stranica koje dobijaju pristup vašim uređajima. Kako sajber-kriminalci razvijaju sve prefinjenije metode, vredi preduzeti dodatne korake kako biste bili sigurni da je vaš pregledač bezbedan i siguran.