Velike tehnološke kompanije najviše vole podatke, a posebno su naklonjene podacima svojih korisnika. Postoji nekoliko razloga zbog kojih Microsoft prikuplja naše podatke, od želje da optimizuje naše korisničko iskustvo, preko prilagođavanja funkcija, do prodaje podataka trećim licima. Dakle, šta Microsoft prikuplja sa naših računara i koliko kompanija zaista zna o nama?
1. Podaci pregledanja u Edge pregledaču
Sasvim je sigurno da, kada uključite računar, prvo otvorite pregledač. U Windows operativnom sistemu podrazumevani program za takav zadatak je Edge. Pomoću njega pretražujete veb, čuvate lozinke i personalizujete ga po svom ukusu. Microsoft prikuplja sve te informacije. Pošto je jeziva i sama pomisao da neka kompanija ima u vid u to koje ste sve veb-stranice posetili, sasvim je normalno da imate mogućnost da sprečite deljenje podataka o pregledanju veba sa kompanijom Microsoft, a sve preko Edge pregledača.
Da bi vam pregledač omogućio privatnije pregledanje veba, otvorite Edge, kliknite na meni sa tri tačke i idite na Settings > Privacy, search, and services. Tu možete da pomerite klizače u isključeni položaj za Optional diagnostic data, Search and service improvement, Personalization & advertising i druge različite Edge usluge.
Da li treba da onemogućite deljenje podataka u Edge pregledaču? Zavisi od toga da li se slažete da Microsoft koristi te informacije za ciljano oglašavanje, da vam daje predloge za određene veb-stranice i nudi personalizovane rezultate pretraživanja. Ako se ne slažete sa svim što smo naveli, vreme je da sačuvate privatnost podataka i onemogućite deljenje.
2. Lokacija
Microsoft tačno zna gde se nalazite svaki put kada otvorite računar. Iako to zvuči pomalo jezivo, ako su usluge utvrđivanja lokacije uključene, Windows ima mogućnost da vam daje uputstva o kretanju i prikazuje prodavnice i restorane u blizini. Ako je deljenje lokacije uključeno, Windows može da automatski podesi računar na tačnu vremensku zonu i da koristi funkciju Find My Device.
Ako vam nije posebno prijatno zbog takvog nadzora i ako vas to uznemirava, kompanija Microsoft vam daje opciju da isključite deljenje lokacije. Možete da zametnete tragove tako što ćete otići na Settings > Privacy & security > Location. Tu možete u potpunosti da onemogućite Location services ili da ručno onemogućite aplikacije koje ne želite da koriste vašu lokaciju. Pomerite se nadole za druge opcije, kao što je pregled nedavnih zahteva za te podatke.
3. Uzorci pisanja i govora
Microsoft zna kako govorite, pišete, pa čak i kako crtate. Kompanija ne mora da prikuplja te podatke, ali to čini, pravdajući se da samo nastoji da na taj način poboljša funkcionalnost. Ti podaci se koriste za obuku modela veštačke inteligencije, za predlaganje Microsoft proizvoda i funkcija, a prodaju se i trećim stranama koje ih koriste za personalizaciju reklama.
Ako smatrate da je čudno to što jedna od najmoćnijih tehnoloških kompanija prodaje informacije o vašim obrascima kucanja i stilovima crtanja, nemojte da brinete, jer možete i to da obustavite. Možete da prekinete prikupljanje podataka tako što ćete otići na Settings > Privacy & security > Inking & typing personalization. Tu možete da isključite prilagođene funkcije pisanja i crtanja, što će sprečiti Microsoft da prikuplja podatke, ali to će istovremeno umanjiti funkcionalnost.
Na istoj stranici Privacy & Security otvorite Diagnostics & feedback da biste isključili klizač Improve inking and typing.
4. Hardver računara
Neverovatno velika količina podataka koje Microsoft prikuplja o nama obuhvata i podatke o hardveru računara. Razlika je u tome što se ti podaci smatraju obaveznim dijagnostičkim podacima (za razliku od opcionih dijagnostičkih podataka koje smo u prethodnim slučajevima onemogućili), što znači da ne možete da odustanete od deljenja tih informacija.
Hardverski podaci se prikupljaju iz nekoliko razloga, među kojima je najvažnije da se kompanija upozna sa tipovima hardverskih kombinacija koje korisnici poseduju kako bi na osnovu korisničkog hardvera mogla da obavi analizu problema. Dakle, ako postoji opasnost da se Windows sruši ili ako se pojave problemi, kompanija može da pregleda konfiguraciju računara da bi utvrdila zbog čega se to dešava.
5. Podaci o performansama
Kompanija prikuplja niz podataka o performansama da bi pokušala da popravi greške, zaštiti proizvode i optimizuje operativni sistem. Ti podaci obuhvataju informacije o verziji operativnog sistema koju koristite, tipu uređaja, greškama koje se javljaju i korišćenju centralne procesorske jedinice i memorije. Kvalitet performansi se može utvrditi pomoću još nekih merenja, kao što su vreme obrade procesora, operacije čitanja i upisivanja na disk i propusni opseg mreže.
Ako želite da se detaljnije obavestite o podacima o performansama koji se prikupljaju, otvorite alatku Performance Monitor tako što ćete je potražiti u meniju Start. Većina podataka koji se tu prikupljaju se zatim šalju kompaniji. Prikupljaju se i podaci o performansama aplikacija koje koristite i usluzi u oblaku Azure.
6. Podešavanja konfiguracije
Kad god razmišljamo o tome da velike tehnološke kompanije žele da prikupe svaki bajt podataka o nama, uvek pomislimo da to rade samo da bi ih prodali onom ko ponudi najveću cenu. Iako je to slučaj sa nekim podacima, druge informacije se prikupljaju da bi kompanije poboljšale proizvode koje nude kupcima. To je uglavnom slučaj sa podacima o konfiguraciji. Da bi kompanija Microsoft optimizovala sopstveni operativni sistem, ona prikuplja podatke o procesu pokretanja, uslugama koje koristite u operativnom sistemu i alatima koje ste omogućili.
7. Izveštaji o greškama
Konačno, kompanija prikuplja podatke o greškama u operativnom sistemu i aplikacijama, što je za korisnike od najvećeg značaja. Preko sistema Windows Error Reporting (WER), Microsoft prikuplja informacije u vezi sa padovima sistema, greškama u aplikacijama i drugim otkrivenim problemima. Prikupljanje grešaka je podrazumevano uključeno, tako da ne morate da brinete o tome kako ćete ga omogućiti.
U nekim slučajevima, Microsoft vas možda bolje poznaje nego što vi poznajete sebe, što može da bude pomalo neprijatno. Ipak, Microsoft vam uglavnom daje mogućnost da izbegnete deljenje određenih vrsta podataka. Pre nego što onemogućite deljenje podataka, važno je da razumete važnost određenih vrsta podataka, kao i da odlučite da li su dovoljno vredni da ih čuvate u tajnosti.