Šta programeri softvera mrze

Pogledajte ovu nenaučnu anketu i otkrijte neke načine da programeri budu zadovoljni. Neki načini su čak jednostavni.

Autor: Matt Asay

Niko ne misli da je razvoj softvera lak, ali ko bi pomislio da može biti težak na toliko različitih načina? Evans Data procenjuje da u svetu postoji 26,9 miliona programera softvera. Nedavno je više od 100 tih programera odgovorilo na pitanje Ali Spittela: „Šta je najteži deo vašeg posla kao programera?“

Očekivao sam da će se odgovori uglavnom spojiti oko nekoliko ključnih tema, ali odgovori su bili veoma različiti. Vredi kopati po njima da biste videli kako vaša kompanija može da poboljša život vašim programerima.

Širenje obima

Ponekad previše volimo naše programere. Oslanjamo se na njih (nove tvorce kraljeva i kraljica) da inoviraju i da ne prestaju sa inovacijama. Kao što Kyle Shevlin primećuje, „Stalna pretnja širenja  obima iz proizvoda i dizajna“ otežava život programerima. Ovo proizilazi iz zdravog poverenja u talenat programera, ali širenje obima se prevodi u naduvan softver, koji se teško održava, kako ističe Sofiene Salem. Udružite ovo sa „nerealnim rokovima koje postavljaju oni koji nisu programeri“, kako naglašava Brian Shimkus, pa ćete biti u dvostrukoj nevolji.

Programeri takođe ne vole „neusklađenost tima što se tiče onoga što bi zapravo trebalo da gradimo i očekivanih rezultata“, kako ističe Danielle Heberling. Oh, i pogodite šta? Kao programeri, uvek ćete imati „stalnu sumnju da li postoji bolje rešenje“, jer, naravno, postoji, kao što sugeriše Jelena Perfiljeva. Odluku ćete doneti tek mnogo kasnije. Ključ je, kako tvrdi Havijer Gonzales, da se shvati „kada zaustaviti beskonačnu petlju perfekcionizma“. Vaš kôd nikada neće biti savršen. Prihvatite to i idite dalje.

Tempo učenja

Za svakog programera koji se poslednjih nekoliko decenija oslanjao na svoje razumevanje Cobola, danas postoji realnost čitave bujice radnih okvira. Kao što ističe Brandon Trabon, „držanje koraka sa stalnim promenama u jezicima i radnim okvirima“ može biti ozbiljan izazov, i nastavlja: ​​„Stvarno morate da izaberete one za koje mislite da će biti najuspešniji i početi odatle. Ali to nije dovoljno. „Naravno, morate biti spremni da se preorijentišete“ na nešto novo. Radni okviri će često pustiti programere da nedovoljno koriste bazu podataka ili drugi sistem, ali ponekad je to jedini način da programer ne zaostane za tempom inovacija. Uprkos tome, Trabon je u pravu: iako radni okviri pomažu, oni se takođe menjaju, a te promene stvaraju probleme.

S tim u vezi je i arhitektura same aplikacije. Prema Michału Zakrzevskom, „predvidite kako će se aplikacija razvijati da biste pripremili najbolju moguću arhitekturu, ali nemojte preterivati na samom početku“. Ovo je teško. Na primer, kao programer možda ćete morati da se pripremite za širenje obima, ali ne tako da prekomernim obezbeđivanjem unapred dovedete do preteranog  troška.

„Kad bih samo mogao više da kodiram“

„Sve što nije kodiranje“ otežava razvoj softvera, kaže Luke Prosser. Prema nekim merenjima, programer će potrošiti samo 5% vremena na pisanje koda, dok će 70% potrošiti pokušavajući da razume kôd ili radeći stvari koje su samo tangencijalno povezane sa kodom. Kako to kaže jedan komentator, to uključuje „pokušavanje da se prikupe svi detalji za početak procesa kodiranja“. Još jedno problematično pitanje: „saradnja među timovima … [posebno] u većim kompanijama“, primećuje neko drugi. Koliko god želeli da se fokusiramo na jedinice i nule, razvoj softvera na kraju pokreću ljudi, a ljudi su teški.

A šta je sa uobičajenim strahom da će AI eliminisati ljude iz razvoja softvera? Pa, AI jednostavno neće zameniti ljude. Ne samo sada, nikada. Dakle, Jessici Leigh i svima vama, veštim programerima softvera koji brinete da ćete se „svako jutro buditi i morati da se ubeđujete da vam je i dalje stalo do posla ili ove industrije, dok radosni menadžerski tipovi predviđaju kako će veliki jezički modeli učiniti da mi i svi drugi pokretači stvarne vrednosti postanemo zastareli“. Da završimo sa sledećom istinom: iako mašine preuzimaju sve veći deo posla oko razvoja softvera, istinski promišljen, inovativan posao će zauvek obavljati kreativni, divni programeri poput vas.

Izvor: InfoWorld