Internet se oduvek razvijao i menjao, a veštački inteligentni i pričljivi botovi predvode najnoviji talas promena. Naime, u potpunosti određuju kako korisnici stupaju u interakciju sa veb-stranicama, ali u procesu promena, kojih smo svi svesni, neke veb-stranice postaju nepotrebne i suvišne.
1. Stranice na kojima programeri sarađuju i dele iskustva
ChatGPT je uticao na saobraćaj na nekoliko veb-stranica. Najveći uticaj je ostavio na one stranice na kojima programeri postavljaju pitanja i dobijaju ili daju odgovore, dakle to su one stranice na kojima programeri razmenjuju iskustva, a jedna od njih je i Stack Overflow. Pre nego što se pojavio ChatGPT, Stack Overflow je bila glavni centar za programere koji su hteli da reše probleme u vezi sa ispisivanjem kodova i programiranjem. Nažalost, sve se promenilo, jer programeri se radije obraćaju veštački inteligentnom botu i postavljaju mu pitanja, koja su nekad postavljali na stranici Stack Overflow.
Takva promena je nastala iz sasvim jasnih pobuda. Naime, ChatGPT je mnogo brži, lakši i interaktivniji, posebno kada su pitanja jednostavna. Na primer, ako ne razumem nekoliko redova koda, radije ću pitati ChatGPT, jer me vodi kroz svaki pojedinačni red i objašnjava mi šta svaka linija koda radi. Pored toga, mogu da ga pitam da mi podrobnije objasni koncepte koji su upotrebljeni ili da mu čak postavim dodatna pitanja.
Iako je veb-stranica zabeležila smanjeni saobraćaj, to ne znači da će Stack Overflow biti potpuno zatvorena, već da se dalje razvija. Smatramo da će stranica na kraju postati izvor jedinstvenih i detaljnih odgovora koji prevazilaze generičke odgovore koje pruža ChatGPT, posebno kada neko traži stručna rešenja za sve ono što se pojavilo nakon što nam se ChatGPT predstavio. Pored toga, interakcija i angažovanje zajednice su nešto što chatbotovi ne umeju da rade.
Dakle, iako je saobraćaj na stranici Stack Overflow možda smanjen, ona je i dalje jedna od najboljih onlajn zajednica za programere.
2. Pretraživači
ChatGPT predstavlja značajnu pretnju pretraživaču kompanije Google, koja je nekada imala nepokolebljiv monopol na tom tržištu. Međutim, saobraćaj Google pretraživanja značajno je opao nakon što se pojavio ChatGPT model. Sasvim je jasno zbog čega se to dogodilo. Naime, nekada, da biste pronašli potrebne informacije trebalo je da posetite nekoliko veb-stranica i pregledate njihov sadržaj da biste pronašli ono što vam je potrebno, a to je često trajalo satima.
Međutim, kad postavite pitanje ChatGPT modelu, odgovor dobijate odmah, posebno ako se pitanja odnose na jednostavne upite za pretragu. Na primer, ako mi je potreban određeni recept za jelo ili kolače, koristim ChatGPT, jer odgovor dobijem mnogo brže. Štaviše, ako nemam sve potrebne sastojke, mogu od bota da zatražim da mi pronađe neke drugačije recepte.
Na primer, nedavno sam planirao da kupim novu mehaničku tastaturu i nisam mogao da se odlučim za neku od različitih vrsta prekidača koji se nude. Konačno, ima ih mnogo. Umesto da pretražujem tastature i prekidače pomoću Google pretraživača, pitao sam ChatGPT bota šta označavaju različite boje prekidača, a zatim sam mu nagovestio kojoj sam vrsti prekidača najnaklonjeniji i kakve sam tastature ranije imao. Kad je ChatGPT dobio sve potrebne informacije, opisao mi je različite vrste prekidača ponaosob i objasnio mi zbog čega mi se neki tipovi prekidača više sviđaju od nekih drugih.
Takav nivo interakcije teško se postiže u Google pretraživanju. Pritom, treba da napomenemo da je početak ChatGPT pretraživanja pokazao koliko su tradicionalni pretraživači zastareli i prevaziđeni.
3. Onlajn platforme za podučavanje
Veb-stranice za podučavanje su se našle u sličnom položaju kao i veb-stranice za programere. Pokazalo se da su Khan Academy i Chegg pretrpele uticaj pojavljivanja ChatGPT modela. Postoji nekoliko prednosti korišćenja veštački inteligentnog chatbota za školske zadatke, posebno zbog njegove sposobnosti da ponudi personalizovano podučavanje koje se prilagođava prethodnom znanju i stilu učenja pojedinca.
Na primer, neki ljudi najbolje uče kroz analogije ili primere, dok se drugi bolje osećaju u interaktivnim aktivnostima i vežbama. ChatGPT nudi oba stila podučavanja, a istovremeno vodi polaznike postepeno korak po korak.
ChatGPT mi je uneo zanimljive novine u proces učenja. Dok sam odrastao, često sam smatrao da me školski udžbenici i tradicionalne nastavne metode ograničavaju i odlazio sam na YouTube da bih gledao video-snimke. Međutim, i dalje mi je bilo teško, posebno s obzirom na to da se tempo učenja i nivoi znanja nisu poklapali. ChatGPT nudi rešenje za taj problem, jer se lako prilagođava nivou znanja svakog učenika, tempu učenja svakog pojedinca kao i težini oblasti koja se proučava. Zbog toga je učenje zanimljivije. Učenici mogu da traže od ChatGPT modela da raščlani veće oblasti na manje delove ili temeljnije obradi teme koje su im teške.
4.Informativne veb-stranice (Wikipedia)
ChatGPT je takođe uticao na informativne veb-stranice kao što je Wikipedia, koja je popularna zbog toga što pruža dobro citirane informacije iz pouzdanih izvora. Iako je Wikipedia neprocenjiv resurs, ponekad možete da potrošite mnogo vremena, posebno ako treba brzo da pronađete odgovor. Na primer, ako želim da znam koja ptica najbrže leti, mnogo je lakše i brže da jednostavno pitam ChatGPT model. Pored toga, dobijate i dvosmernu interakciju. Možete da postavite i dodatna pitanja, tražite objašnjenja i odmah ih dobijete.
Međutim, ChatGPT ne može u potpunosti da zameni veb-stranice, kao što su Wikipedia, Stack Overflow, Khan Academy i Google. One su i dalje dragocene za specifične slučajeve korišćenja, ali ako želite interaktivnije iskustvo, ChatGPT tu ima vodeću ulogu.