Kako vaša kompanija zna da ne radite od kuće

Da li ste se nekad pitali, dok sedite kod kuće i radite, da li vaša kompanija može da vidi gde ste? Nedavno sam putovao po Meksiku, ali pre nego što sam krenuo na put, hteo sam da otkrijem šta moja kompanija može da vidi ili može li da utvrdi da radim na plaži, a ne u kancelariji.

Kompanija može da prati IP adresu kad se prijavljujete na mrežu

Svaka kompanija koja ima IT odeljenje hvata svaku IP adresu koja se prijavljuje na njenu mrežu. Vaša IP adresa je povezana sa vašom lokacijom i iako nije precizna, može da pokaže oblast sa koje se povezujete. Svaka veća korporacija će pratiti IP adrese, posebno ona koja se bavi osetljivim informacijama.

Manje kompanije mogu da postave programe koji proveravaju odakle se korisnici prijavljuju, ali uglavnom nemaju dovoljno snažne mere sajber-bezbednosti da bi posebno proveravale svaku IP adresu.

Ako želite da sakrijete javnu IP adresu kada niste kod kuće, moraćete da koristite virtuelnu privatnu mrežu (VPN). Ona maskira IP adresu i čini da izgleda kao da potiče sa servera kompanije. Ako ne bi trebalo da budete u inostranstvu, onda bi trebalo da preduzmete nešto da bi vaša IP adresa izgledala kao da dolazi iz vaše zemlje. Sjedinjene Države uglavnom imaju brojne VPN servere raspoređene širom zemlje, tako da možete čak da pronađete jedan u svom gradu ili bar u državi.

Međutim, ako krenete tim putem, proverite da li VPN radi pre nego što se počnete da je koristite, jer su neke VPN usluge bolje od drugih. Sigurno ne želite da vas uhvate dok uživate na plaži.

Kompanija može da prati IP adresu ako koristite Zoom, MS Teams ili neke slične programe

Možda biste se i provukli ako se ne povežete na mrežu kompanije, ali to morate da uradite kad se prijavljujete na Zoom sastanke. Većinu Zoom administratora ne zanima odakle se učesnici sastanka prijavljuju, dok oni koji su sumnjičavi uglavnom žele da provere da li učesnici rade od kuće.

Zoom administratori mogu lako da vide javne IP adrese svakog korisnika koji se prijavi na sastanak. Pristup tim informacijama je jednostavan. Treba samo da pogledaju kontrolnu tablu i pronađu vezu IP Usage.

Slična situacija je i sa drugim alatima za saradnju na radnom mestu, kao što je Microsoft Teams. Administrator mreže može da vidi vašu IP adresu kada se povežete na MS Teams kompanije.

Programi za praćenje zaposlenih

Verovatno vam uopšte nije poznato da postoji veliki broj programa koji rade u pozadini i prikupljaju čitavo more podataka. Ako koristite službeni laptop, sasvim je sigurno da jedan takav softver radi u pozadini i prikuplja podatke o svemu i svačemu. Među njima su, recimo, podaci o tome koliko koristite računar, koliko ste produktivni i, naravno, gde se nalazite.

Prikupljaju se podaci koji mogu da upozore vašeg šefa da nešto nije u redu. Istorija pregledanja, sadržaj e-pošte, pritiskanje tastera, snimci ekrana, vreme provedeno na određenim zadacima i lokacija mogu da ukažu na to da niste tamo gde bi trebalo da radite ono što bi trebalo da radite. Čak i ako vaša kompanija ne odreaguje ako vidi da ste pristupili mreži u gradu u kojem radite, a onda se iznenada pojavite u Meksiku, ipak može da postane sumnjičava kad primeti vaše nedavne upite o najboljem restoranu u Kankunu.

Da biste videli da li vaša kompanija koristi takve programe, razmislite o potrazi za popularnim softverima za praćenje zaposlenih, kao što su Hubstaff ili ActivTrak u aplikacijama Task Manager ili Activity Monitor.

Čitanje vaših poruka

Možete da preduzmete sve moguće mere predostrožnosti, ali ako vas saradnici otkriju u aplikaciji Slack ili Teams, sve je uzalud. Ako nameravate da izađete iz grada bez dozvole kompanije, najbolje je da to nikom ne kažete. Čak i ako ćaskate preko direktnih poruka, administratori i dalje mogu da pristupe tim porukama.

Pored toga što nikome u kancelariji ne treba da otkrijete kuda idete, najbolje je da ništa ne objavljujete na društvenim mrežama. Znam da bi to moglo biti teško, ali ako želite da imate posao kada se vratite sa odmora, najbolje je da se suzdržite od objavljivanja selfija na kojima ste u kupaćem kostimu.

Upravljanje mobilnim uređajima

Vaša kompanija verovatno ima hiljade uređaja u svom arsenalu. Kako rad na daljinu postaje popularniji, sasvim je sigurno da se kompanija oslanja na upravljanje mobilnim uređajima (mobile device management – MDM) da bi pratila sve te uređaje. Kompanija verovatno koristi MDM da bi popisala, upravljala i zaštitila te uređaje.

IT administrator može da dobije upozorenje kada sredstvo kompanije pinguje iz sumnjive zone. Ako kompanija nema posao u Meksiku, a vaš uređaj se nalazi 3.000 kilometara daleko od kancelarije, može biti označen kao ukraden i zaključan.

Palme u pozadini

Vaš direktor će primetiti da nešto nije u redu ako živite u Konektikatu, ali se u pozadini Zoom poziva vide palme. Pre nego što uključite kameru, obavezno zamaglite pozadinu ili koristite virtuelnu pozadinu. U tom slučaju, kompaniji uopšte nisu potrebni svi napredni alati. Ne dozvolite da vas Zoom pozadina ili izbor odeće odaju.