Koristite ChatGPT da biste besplatno digitalizovali rukom pisane beleške

Jedna od bezrazložno potcenjenih funkcija modela GPT-4o je sposobnost digitalizovanja rukom pisanih lista i drugih dokumenata u sadržaj koji može da se pretražuje i kojeg možete da skladištite u oblaku i lako mu pristupite sa raznih uređaja.

Iako u današnjem savremenom svetu beleške možete da pravite na raznim digitalnim uređajima, njihovo ispisivanje olovkom na papiru i dalje je česta pojava. Studije su pokazale da se pri fizičkom pravljenju beleški zapamti više informacija. Međutim, dok zapisujete ono što vam je važno, propuštate prednosti koje donose digitalne beleške. ChatGPT će vam pomoći da iskoristite prednosti oba metoda.

Kada je kompanija OpenAI, u maju 2024. godine, odlučila da osnaži besplatnu verziju modela ChatGPT dodajući mu GPT-4o, korisnici su dobili mogućnost da otpremaju datoteke, uključujući slike i dokumente, i da se bave slikama na više načina, kao što je izdvajanje teksta iz njih.

Kad koristite spomenutu funkciju, možete da otpremite rukom pisane dokumente, od beleški na samolepljivim papirićima do sastanaka i beleški sa predavanja do spiskova za pakovanje pre puta i da ih konvertujete u tekst. Pored toga, taj tekst možete da koristite za kreiranje novog sadržaja tako što ćete ga kopirati i lepiti u prezentacije, e-poruke, nacrte, eseje itd.

Sigurno ste odmah pomislili da sve zvuči suviše dobro da bi bilo istinito. To smo i mi pomislili, ali pošto smo testirali alat, uverili smo se da radi efikasno i brzo. Uvereni smo da ćete funkciju često koristiti, jer je ceo proces izuzetno jednostavan.

Kako da koristite ChatGPT da biste digitalizovali beleške pisane rukom

1. Prijavite se na OpenAI nalog

Iako možete da pristupite modelu ChatGPT bez kreiranja OpenAI naloga, potrebno je da se prijavite da biste pristupili GPT-4o i njegovim brojnim pogodnostima, uključujući otpremanje slika. Srećom, kreiranje naloga je jednostavno, a pogodnosti koje vam se nude vredne su dodatnog posla.

Ako nemate ChatGPT nalog, lako možete da ga kreirate na stranici za prijavljivanje. Možete da se prijavite i postojećim Google ili Microsoft nalogom ako ih imate. Odlučili smo se za drugu opciju da ne bismo morali da pamtimo još jedno korisničko ime i lozinku.

2. Otpremite sliku

Kada se prijavite, prikazaće vam se ChatGPT interfejs sa praznim okvirom za tekst. Pored okvira za tekst, naći ćete ikonu spajalice na koju možete da kliknete da biste otpremili fotografiju sa nekoliko različitih izvora, uključujući Google disk, Microsoft OneDrive ili računar.

Ako je slika dostupna na uređaju, možete da je prevučete i ispustite u okvir za tekst.

Nema potrebe da brinete o tome kakvim rukopisom je ispisan tekst. Otpremili smo belešku sa samolepljivog papirića koja je bila ispisana kurzivom, kojeg neki ljudi teško čitaju. ChatGPT je u potpunosti razumeo tekst i odmah prikazao njegovu digitalizovanu verziju. Ako modelu ponudite sliku bez dodatnog uputstva o tome šta bi trebalo da uradi sa njom, on će najčešće automatski izdvojiti tekst i prikazati vam ga otkucanog. Da biste bili sigurni da ChatGPT zna šta treba da radi, preporučujemo vam da dodate jednostavnu tekstualnu poruku kao što je: „Možeš li da izdvojiš tekst iz ove slike?“, a zatim pritisnite Enter.

3. Koristite dobijeni tekst za šta god vam je potrebno

Kada ChatGPT prikaže tekst koji je izvukao sa slike, možete da proverite da li je sve precizno preuzeo i digitalizovao. Testirali smo ga nekoliko puta i chatbot je uvek tačno preuzeo tekst od reči do reči. Tekst možete, zatim da kopirate i nalepite gde god želite, recimo u prezentaciju, poruku e-pošte, virtuelne samolepljive beleške, dakle, gde god pomislite.

Što više koristite funkciju, pronaći ćete više slučajeva upotrebe. Na primer, dobili ste dirljivu rođendansku čestitku na kojoj je rukom ispisana veoma lepa poruka. Želite da sačuvate poruku, jer čestitke obično izgubite ili nenamerno bacite posle svečanosti.

Sve što treba da uradite je da slikate poruku, zamolite ChatGPT da je transkribuje, a zatim je kopirate i nalepite tekst u beleške. Tako možete da pristupite poruci u aplikaciji za beleške na telefonu.

Pretpostavljamo da će mnogo više korisnika odlučiti da koristi ChatGPT kad se reše neke nedoumice. Prvo, moramo da kažemo da sasvim besplatno možete da koristite GPT-4o. Naime, kompanija OpenAI je u maju ove godine nadogradila besplatnu verziju modela ChatGPT, tako da je sada dostupna verzija GPT-4o, a ne GPT-3.5. Nadogradnja velikog jezičkog modela opremila je besplatnu verziju mnogim pogodnostima koje su obično rezervisane za korisnike verzije ChatGPT Plus. Osim toga, kada GPT-4o dostigne svoj puni kapacitet, korisnici koji su se pretplatili na ChatGPT Plus će zadržati prioritetni pristup, dok su besplatni korisnici primorani da koriste GPT-3.5.

Što se tiče cene za ChatGPT Plus, ona trenutno iznosi 20 dolara mesečno. Neke pogodnosti koje pruža pretplata su prioritet kod pristupa GPT-4o, veći broj poruka koje možete da pošaljete, znatno bolja analiza podataka i pristup generisanju slika pomoću modela DALL-E 3.

Posle nadogradnje besplatne verzije ChatGPT modela, GPT-4o je pružio mnoge funkcije u kojima uglavnom mogu da uživaju samo oni koji su se pretplatili na ChatGPT Plus. Među njima je i pristup inteligenciji na nivou GPT-4, otpremanje slika, PDF dokumenata i drugih datoteka, analiza podataka, kreiranje grafikona i korišćenje GPT-ova.

Izbor najbolje funkcije velikog jezičkog modela zavisi od svakodnevnih potreba pojedinca. Ipak, mogućnost da digitalizujete rukom pisane beleške je sjajna, jer rešava problem iz stvarnog sveta. Pritom, ne treba da zaboravimo da, bar u našem slučaju, nijednom nije pogrešio.