Svi volimo današnje najsavremenije operativne sisteme, ali ponekad nam je zabavno da se prisetimo prošlosti i oživimo neke od starih operativnih sistema. Naravno, ne govorimo o onim korisnicima koji i dalje ne mogu da se odreknu Windows 7, ili još gore, XP operativnih sistema.
Ako želite da emulirate Windows 95, Mac OS X Lion i još neke stare operativne sisteme, daćemo vam nekoliko uputstava. Pokazaćemo vam kako da pristupite klasičnim operativnim sistemima u pregledaču.
1 Windows 95
Objavljen je u avgustu 1995. godine, i odmah postao jedan od operativnih sistema koji su odredili korišćenje računara u toj deceniji.
Postavio je temelje za Windows operativni sistem koji nam je danas svima dobro poznat. Meni Start i traka zadataka su se tada prvi put pojavili, a operativni sistem se nije oslanjao na MS-DOS za pristup datotekama i disku.
Postoje dve različite mogućnosti za pristup Windows 95 u pregledaču, a to su Classic Reload ili PCjs Machines. Obe metode imaju neke operativne nedostatke. Na primer, u verziji Classic Reload nisam uspeo da dođem do režima u kojem bi se sadržaj prikazivao preko celog ekrana, što me je značajno razočaralo, ali imao je više memorije (neverovatnih 24 MB RAM-a) i klasične Windows 95 igre. U verziji PCjs Machines uspeo sam da prikažem sadržaj preko celog ekrana, ali instalacija je svedena na minimum zbog čega nedostaju neke funkcije. U oba slučaja, pristup internetu nije omogućen.
Kao i kod svih emulacija operativnog sistema zasnovanog na pregledaču, sve promene koje napravite neće biti sačuvane između sesija.
2 Klasični Macintosh
Davne 1984. godine, kompanija Apple je predstavila svoj prvi uređaj pod nazivom Macintosh (kasnije Mac) od kojeg je počela svima dobro poznata linija proizvoda. Računar je bio revolucionaran i prvi koji je masovnom tržištu ponudio grafički korisnički interfejs.
Macintosh emulator pokreće sistem 7.0.1 i tri najranije Mac aplikacije: MacPaint, MacDraw i Kid Pix.
Pošto operativni sistem zahteva znatno manje sistemskih resursa od Windows 95 emulatora, znatno brže će se učitati u pregledaču.
3 Macintosh Plus
Kompanija Apple je dve godine posle predstavljanja prvog Macintosh računara, odlučila da objavi nastavak poduhvata i tako se pojavio Macintosh Plus.
Ako ste želeli da ga kupite, trebalo je da izdvojite 2.600 dolara, što dokazuje da kompanijina sklonost ka suviše visokim cenama nije samo pojava u sadašnjim vremenima. Računar se isporučivao sa 1MB RAM-a (i podrškom za do 4MB), podržavao je do sedam perifernih uređaja i imao je flopi disk jedinicu od 800KB.
Do 1986. godine, broj dostupnih aplikacija i igara se znatno povećao. Macintosh Plus emulator obuhvata Risk, Cannon Fodder i Shufflepuck. Možda biste mogli malo da olakšate igru Shufflepuck, jer je neverovatno teška kad se nadmećete sa protivnikom van polja za igru.
4 Windows 3.1
Windows 3.1 se pojavio u prodaji u aprilu 1992. godine i zamenio je originalni Windows 3.0.
Iako su im nazivi veoma slični, Windows 3.1 je doneo značajna poboljšanja u odnosu na svog prethodnika. Najvažnije je da je uvođenje sistema fontova TrueType prvi put pretvorilo operativni sistem u moćnu izdavačku kuću. Tri fonta su bila izvorno dostupna: Arial, Courier New i Times New Roman.
Ostale karakteristike koje su prvi put viđene obuhvataju ikone koje su mogle da se prevuku i ispuste, podršku miša u MS-DOS aplikacijama i aplikaciju Program Manager. Teorijski, maksimalni limit memorije dostigao je za to vreme neverovatnih 4GB, iako je u praktičnom smislu iznosio 256MB.
Windows 95 je zamenio Windows 3.1, ali podrška je trajala sve do 2008. godine.
Windows 3.1 emulator nudi klasične igre kao što su Minesweeper i Solitaire, dodatke kao što su Write i Paintbrush, pa čak i pristup aplikaciji Control Panel.
5 AmigaOS
AmigaOS verzija 1.2 prvi put se pojavila na uređaju Commodore Amiga 500, koji je bio najprodavaniji računar u celoj Amiga liniji. Najavljeno je da će se pojaviti na Međunarodnoj izložbi potrošačke elektronike (Consumer Electronics Show – CES) 1987. godine, da bi se u proleće pojavio na tržištima širom sveta.
Iako je bio kućni računar koji je imao više namena, ipak se najviše koristio za zabavu ili, bolje rečeno, za računarske igre. Naslovi kao što su The Secret of Monkey Island, Lemmings, Elite i Sensible Soccer osvojili su obožavaoce širom sveta. Što se tiče specifikacija, Amiga 500 je imala rezoluciju između 320×200 i 640×400, ekran u 32 boje i 512 KB RAM-a.
Imate nekoliko opcija kada je u pitanju korišćenje operativnog sistema Amiga u pregledaču. Amiga Workbench Simulation vam omogućava da pokrenete verzije AmigaOS od 1.0 do 4.1 u pregledaču, iako je njegova funkcionalnost ograničena. U drugom slučaju, možete da istražite OSZX Online Amiga Emulator, koji poseduje integrisane igre i jednostavno se koristi, ali nisam mogao da učitam stvarni Amiga Workbench. U svakom slučaju, opcija postoji.
6 PC DOS 5
Dok su se Apple i Commodore borili za svoje mesto na tržištu nudeći linije proizvoda Mac i Amiga, kompanija IBM je ubrzo odlučila da se bavi sličnim proizvodima i pobedila konkurente sopstvenim IBM asortimanom personalnih računara.
Prvi IBM personalni računari su se pojavili u prodaji 1981. godine, ali emulacija PC DOS 5 koju vam predstavljamo radi na ažuriranju iz 1986. godine, odnosno verziji IBM PC XT 286. XT 286 je imao 640 KB RAM-a, hard disk od 20 MB i procesore od 6 MHz. PC DOS 5 je objavljen 1991. godine i označio je jedan od najznačajnijih remonta DOS-a u njegovoj istoriji. Međutim, ima još nešto značajnije. Naime, PC DOS 5 je poslednja verzija DOS-a za koju su Microsoft i IBM podelili ceo kôd.
PC DOS 5 emulacija nudi tri klasične igre: Wolfenstein 3D, originalnu Civilization i demo verziju igre Monkey Island.
Ne zaboravite, još možete da igrate stare DOS igre na Mac računaru ako ste nekad bili verni obožavatelj.
7 MacOS 8.0
Da li ste znali da je prvi macOS koji je imao taj naziv bio macOS 7.6? Pojavio se u januaru 1997. godine. Počeo je pod nazivom System 7, koji se dodeljivao svakoj verziji mac operativnog sistema do tada, da bi na polovini svog razvojnog perioda promenio naziv koji je danas poznat širom sveta.
MacOS 8.0 je bio izuzetno uspešan u to vreme. Prodat je u preko 1,2 miliona primeraka tokom prve dve nedelje i doneo je značajna i sveobuhvatna poboljšanja u odnosu na prethodnu verziju. Možda najvažnije od svega, macOS 8.1 je uveo sistem datoteka HFS+, kojeg je kompanija Apple nastavila da koristi do predstavljanja macOS High Sierra 2017. godine, ili oko 20 godina kasnije.
Aplikacija Finder je takođe bila značajno ažurirana i dobila je izvornu integraciju sa PowerPC čipovima koji su se koristili u Apple hardveru u to vreme. Tada se Platinum interfejs prvi put pojavio.
Najbolje od svega u povezanoj macOS 8.0 demonstraciji na stranici InfiniteMac je to što možete da koristite sve ostale stare verzije macOS-a, od System 1 iz 1984. do macOS-a 9.2.2 iz 2001. godine.
8 Windows 1.01
Kad se Windows 1.01 pojavio u novembru 1985. godine, bio je prva javno dostupna verzija operativnog sistema Bila Gejtsa.
Operativni sistem je u suštini grafički korisnički interfejs za MS-DOS. Zaista, Windows 1.01 je radio kao MS-DOS program. Windows 1.01 aplikacije su obuhvatale Calculator, Calendar, Clipboard Viewer, Clock, Notepad, Paint, Reversi, Cardfile, Terminal i Write i sve vam je to dostupno u emulaciji. Windows 1.0 je imao i sopstvene drajvere za video kartice, miševe, tastature, štampače, serijsku komunikaciju i aplikacije.
U to vreme je prelazak sa unosa u komandnu liniju na potpuni grafički korisnički interfejs bio revolucionaran korak, iako danas smatramo da je to nešto sasvim normalno.