Sasvim je uobičajeno da tokom vremena računar sporije radi, ali to ne znači da se s tim morate pomiriti. Uputićemo vas u nekoliko postupaka, od pokretanja programa za čišćenje diska i podešavanja plana napajanja do uklanjanja nepotrebnih aplikacija i datoteka, koji će omogućiti da vaš Windows računar ponovo radi kao nov.
1. Pokrenite alatku za čišćenje diska (Disk Cleanup Tool)
Vremenom, računar akumulira nepotrebne datoteke, kao što su stare sistemske datoteke, privremene datoteke i keširani podaci. One ne samo da troše vredan prostor na čvrstom disku, već mogu da utiču i na performanse računara.
Pokretanje ugrađene Windows alatke za čišćenje diska može da vam pomogne da se rešite spomenutih datoteka i poboljšate rad računara povećanjem brzine i unapređenjem efikasnosti skladištenja. Redovnim korišćenjem alata, što bi trebalo da bude svakih nekoliko meseci, možete da održite neometan rad računara i sprečite da nered među datotekama uspori sistem.
2. Ograničite broj aplikacija koje se aktiviraju pri pokretanju sistema
Kad instalirate novi softver na računar, neki programi mogu sami automatski da se dodaju na listu programa koji se aktiviraju pri pokretanju. Dok aplikacije, kao što su antivirusni softver ili usluge skladištenja u oblaku moraju da se aktiviraju pri pokretanju, veliki broj aplikacija u tom trenutku može da uspori sistem.
Usporavanje se pojavljuje zbog toga što svaka aplikacija koja se pokrene koristi vredne resurse, kao što su RAM i CPU snaga, što dovodi do sporijeg pokretanja sistema i pogoršanja ukupnih performansi.
Da biste rešili taj problem, otvorite Task Manager pritiskom na Ctrl + Shift + Esc, a zatim idite na karticu Startup apps.
Tu ćete pronaći listu programa koji se pokreću kada se računar pokrene. Pregledajte listu i onemogućite sve nebitne aplikacije tako što ćete kliknuti na njih desnim tasterom miša i izabrati Disable. Posle toga, računar bi trebalo da se pokrene brže, baš kao i kada ste ga prvi put uključili.
3. Deinstalirajte neželjene aplikacije, programe i proširenja
Još nešto što možete da uradite da bi računar radio kao nov je da deinstalirate sve programe koje više ne koristite. Tu se nalazi i softver kojeg je proizvođač unapred instalirao. Osim što nepotrebni programi troše dragocen prostor za skladištenje, mogu i negativno da utiču na performanse tako što rade u pozadini i koriste sistemske resurse.
Možete da koristite Control Panel ili aplikaciju Settings da biste se rešili tih aplikacija. Pošto ih deinstalirate, obavezno uklonite sve datoteke ili unose u registratoru koje je softver ostavio. Možete da koristite i alate treće strane kao što je CCleaner da biste bili sigurni da ste sve temeljno očistili.
Pored aplikacija i programa, proširenja pregledača takođe mogu da utiču na rad računara. To se često dešava ako su proširenja zastarela ili loše optimizovana. Bilo bi dobro da ih pregledate i uklonite sva ona koja su nepotrebna ili koja izazivaju probleme.
4. Omogućite plan napajanja Best Performance
Windows podrazumevano koristi plan napajanja Balanced, koji treba da uspostavi ravnotežu između performansi i potrošnje energije. To podešavanje je idealno za svakodnevne zadatke, ali može da ograniči puni potencijal računara tokom zahtevnijih aktivnosti. Ako primetite kašnjenje ili smanjenje odziva tokom obavljanja zadataka, kao što su igranje igara ili uređivanje multimedijalnih datoteka, prelazak na plan napajanja Best Performance može da bude od pomoći.
Da biste to uradili, otvorite Settings > System > Power & battery i kliknite na padajući meni pored Power mode i izaberite Best Performance. Iako tako možete malo da povećate potrošnju energije, posebno na laptop računarima, u tom režimu računar će biti znatno brži i brže će se odazivati.
5 Pokrenite skeniranje u potrazi za zlonamernim softverom
Čak i ako ste izuzetno pažljivi, zlonamerni softveri, kao što su virusi, špijunski i reklamni softveri mogu vremenom da se neopaženo uvuku u sistem. Oni često rade tiho u pozadini, troše sistemske resurse i izazivaju probleme sa performansama koje možda nećete odmah primetiti.
Da biste se izborili sa spomenutim programima, izuzetno je važno da pokrećete redovna skeniranja sistema u potrazi za zlonamernim softverom uz pomoć aplikacije Windows Security ili pouzdanog antivirusnog softvera treće strane. Pored toga, najbolje je da planirate skeniranje jednom nedeljno da biste na vreme otkrili potencijalne pretnje. Preporučujemo vam da proverite i druge bezbednosne opcije u operativnom sistemu Windows da bi računar radio na najbolji mogući način.
6. Instalirajte ažuriranja sistema i upravljačkih programa
Bez obzira na to da li se radi o ažuriranjima operativnog sistema ili upravljačkih programa, neophodna su za održavanje performansi i bezbednosti računara. Windows ažuriranja često obuhvataju kritične ispravke, nove funkcije i ispravke za poznate probleme. Sve to može da pomogne računaru da radi efikasnije.
Slično tome, ažuriranja upravljačkih programa osiguravaju da hardver, kao što su grafičke, audio i mrežne komponente, neometano radi uz najnoviji softver i tako povećava brzinu i stabilnost.
Redovnim ažuriranjem sistema i upravljačkih programa možete da omogućite računaru da radi kao nov ili bolje nego nov zahvaljujući poboljšanoj funkcionalnosti i optimizacijama koje se nalaze u svakom ažuriranju.
7. Obavite defragmentaciju čvrstog diska
Dok koristite računar, datoteke se čuvaju u razbacanim fragmentima po čvrstom disku, što dovodi do stanja poznatog kao fragmentacija.
Kada se to dogodi, čvrsti disk mora više da radi na preuzimanju podataka sa različitih lokacija, zbog čega se smanjuje brzina kojom obavlja zadatke. Spomenuti problem se češće pojavljuje kod tradicionalnih čvrstih diskova, što može da dovede do smanjivanja brzine izvršavanja zadataka.
Defragmentacija reorganizuje razbacane datoteke tako što ih raspoređuje u susedne blokove na čvrstom disku. Taj proces smanjuje vreme potrebno da čvrsti disk pronađe datoteke. Defragmentacija može da dovede do poboljšanih ukupnih performansi i bržeg učitavanja. Što se tiče obavljanja procesa defragmentacije čvrstog diska u operativnom sistemu Windows, ona je prilično jednostavna, jer postoji ugrađena alatka Optimize Drives.
8. Ponovo instalirajte Windows
Bez obzira na to koliko trikova za optimizaciju softvera primenite, neće biti tako efikasni kao ponovna instalacija operativnog sistema Windows. Ponovna instalacija je siguran način da računaru omogućite novi početak i da mu pružite priliku da ponovo radi kao nov.
Obavljanje čiste instalacije operativnog sistema znači da krećete od početka, rešavate sve probleme i vraćate računaru prvobitnu brzinu i stabilnost. Iako ponovna instalacija operativnog sistema znači da morate da napravite rezervne kopije datoteka i da ponovo instalirate aplikacije, trud će vam se isplatiti.
9. Dodajte još RAM-a
Poslednji, ali ključni korak u poboljšanju performansi računara je dodavanje RAM-a. Kao što sigurno već znate, RAM je neophodna da bi računar mogao istovremeno da obavlja više zadataka. Što više RAM memorije računar ima, više podataka može da obradi odjednom. Ako želite da računar brže učitava podatke ili da lakše obavlja više zadataka istovremeno, razmislite o povećanju RAM kapaciteta na najmanje 16 GB.
Pre nadogradnje, neophodno je da proverite specifikacije računara da biste odredili maksimalnu količinu RAM-a koju sistem može da podrži. Većina savremenih računara omogućava laku nadogradnju RAM-a, a proces je relativno brz.
Održavanje performansi računara na zavidnom nivou ne mora da bude komplikovano. Ponekad vam jednostavno provera ažuriranja i deinstaliranje aplikacija koje ne koristite može pomoći da udahnete novi život uređaju. U drugim slučajevima, možda ćete morati da pribegnete potpunom brisanju operativnog sistema, što znači da morate da krenete od početka. U svakom slučaju, ako pratite savete koje smo vam dali, računar će ponovo raditi kao nov.