Студент Бранко Гагрица одбранио је дипломски рад на тему „Microsoft Sentinel“

Студент Рачунарског факултета Бранко Гагрица је у петак, 22. септембра 2023. године одбранио дипломски рад на тему Microsoft Sentinel пред комисијом коју су чинили ментор др Петар Бојовић и члан др Ђорђе Бабић.

У уводу свог рада Бранко је истакао следеће:

Вековима су широм света грађене јаке и стабилне тврђаве. Њихова намена је била да сачувају благо и људе унутар масивних зидина. Како би то успели владари су морали да нађу најбоље неимаре који би саградили тврђаву.

„Много тога може бити научено проучавањем начина на који су традиционални замкови били дизајнирани, грађени и брањени. Пошто су конкретни и лако разумљиви, замкови такође представљају вредну метафору за представљање концепта кибернетичке одбране студентима и корисницима који нису технички стручњаци.“

Да би била чврста и стабилна, било је потребно много камена, а обезбедити сав материјал није било ни мало једноставно ни јефтино. Такође, у циљу је било да се грађевина што пре заврши како би била спремна за најезде непријатеља. Како су се градови ширили, повећавала се површина која се морала одбранити. Прављени су нови зидови, капије и куле. Град се мора бранити у потпуности, једна слабост је довољна да сав труд и мука буду „бачени у воду“.

Као што је случај и са великим предузећима, сада смо ушли у доба где готово све функције информационе безбедности потребне организацијама у МСП (мала и средња предузећа) категорији се остварују путем функционалности SIEM система, било да је то за боље или лошије. Извештавање, упозоравање, усаглашавање, ревизија и једноставно потврђивање да се васа безбедност одржава на начин како сте је последњи пут конфигурисали, све ове функције најбоље функционишу када постоји централни извор за складиштење, анализу и извештавање о логовима. Док је претходна деценија или више била посвећена firewall-има и антивирусима у МСП сектору безбедности, наредна деценија ће бити време SIEM система.

Microsoft Sentinel представља револуционарну платформу за сигурносни надзор и анализу која омогућава организацијама да постигну висок ниво сигурности и заштите својих дигиталних ресурса. Ова платформа је изузетно свестрана и нуди дубље разумевање и бољу контролу над сигурносним аспектима организације. – закључио је Бранко.

Фотографије са одбране доступне су у галерији.