Студент Бранко Карловчан одбранио је дипломски рад на тему „Blockchain security“

Студент Рачунарског факултета Бранко Карловчан је у среду, 4. октобра 2023. године одбранио дипломски рад на тему Blockchain security пред комисијом коју су чинили ментор др Ђорђе Бабић и члан М. Сц. Горан Мартић.

У уводу свог рада је истакао следеће:

Blockchain нуди иновативан приступ чувању информација, извршавању трансакција, обављању функција и успостављању поверења у отвореном окружењу. Многи сматрају blockchain технолошким открићем за криптографију и сајбер безбедност, са случајевима употребе у распону од глобално примењених система криптовалута попут bitcoina, до паметних уговора, паметних мрежа преко интернета ствари и тако даље. Иако blockchain последњих година добија све веће интересовање и у академској и у индустрији, безбедности и приватности blockchain и даље остају у центру дебате када се користе blockchain у различитим апликацијама.

Овај рад представља свеобухватан преглед безбедности и приватности blockchain. У дискусију, прво уводимо појам blockchaina и његову корисност у контексту bitcoina као на мрежи трансакције. Затим описујемо основна безбедносна својства која су подржана као суштински захтеви и градивни блокови за bitcoin као што су системи криптовалута, након чега следи представљање додатне сигурности и својства приватности која су пожељна у многим blockchain апликацијама.

Blockchain технологија је занимљива, али и веома сложена технологија због свог рада. Укратко, идеја иза blockchaina је децентрализација складиштења података у P2P мреже на начин да не постоји један централни орган који може да контролише целу мрежу. У финансијској индустрији, blockchain је донео занимљив концепт који омогућава корисницима да обављају трансакције мрежа без централних банака које традиционално контролишу процес трансакције.

Ова студија је била заинтересована за изградњу знања о blockchain технологији из безбедности перспектива. На почетку је теза постављена да одговори на важно истраживачко питање: Шта су актуелна безбедносна питања у blockchain технологији у финансијској индустрији? Концепт центрична матрица приступ је усвојен како би нам омогућио да лако класификујемо и категоришемо безбедносне нападе на њихове одговарајуће слојеве. – закључио је.

Фотографије са одбране доступне су у галерији.