Student Dejan Nešić odbranio je diplomski rad na temu „Duboko učenje u prepoznavanju oblika“

Student Računarskog fakulteta Dejan Nešić je u četvrtak, 14. decembra 2023. godine odbranio diplomski rad na temu Duboko učenje u prepoznavanju oblika pred komisijom koju su činili mentor dr Jelena Vasiljević i član dr Nemanja Radosavljević.

U uvodu svog rada Dejan je istakao sledeće:

Duboko učenje, kao podoblast mašinskog učenja, revolucionisalo je mnoge aspekte računarske nauke, a njegovo uticajno mesto u prepoznavanju oblika je posebno značajno. Razvoj dubokog učenja, zasnovanog na naprednim algoritmima neuronske mreže, omogućio je računarima da tumače i obrađuju složene obrasce podataka sa efikasnošću koja često prevazilazi ljudske kapacitete.

U ovom diplomskom radu istraživali smo duboko učenje u kontekstu prepoznavanja oblika, istražujući osnove dubokog učenja, razvoj prepoznavanja oblika, tehnike i modele specifične za ovu oblast, skupove podataka, alate i biblioteke, kao i metode za evaluaciju performansi modela. Kroz ovu analizu, stekli smo dublje razumevanje kompleksnosti i izazova koji prate ovu oblast, ali i ogroman potencijal koji duboko učenje pruža u rešavanju različitih problema prepoznavanja oblika. – zaključio je Dejan.

Fotografije sa odbrane dostupne su u galeriji.