Студент Душан Ђуровић одбранио је дипломски рад на тему „Карактеристике и анализа Microsoft Azure платформе“

Студент Рачунарског факултета Душан Ђуровић је у петак, 6. октобра 2023. године одбранио дипломски рад на тему Карактеристике и анализа Microsoft Azure платформе пред комисијом коју су чинили ментор др Мирјана Радивојевић и члан др Немања Радосављевић.

У уводу свог рада Душан је истакао следеће:

Разумевање кључних принципа Microsoft Azure платформе је од суштинске важности за модерно пословање и технолошки развој. Платформе за рачунарство у облаку (Cloud 1) платформе омогућавају организацијама да скалирају, иновирају и ефикасно управљају својим IT ресурсима, пружајући им агилност и конкурентску предност. Међу водећим провајдерима cloud услуга, Microsoft Azure се издваја као једна од најутицајнијих платформи у индустрији.

Тема овог дипломског рада усмерена је на основе Microsoft Azure платформе, пружајући свеобухватан преглед кључних елемената ове моћне cloud инфраструктуре кроз детаљну анализу основних концепата, архитектуре и кључних услуга.

У овом дипломском раду, детаљно су истражене основе Microsoft Azure платформе, анализиране њене кључне функционалности и представљени примере њених примена. Разумети основе Azure платфроме постаје све важније у данашњем дигиталном добу, где се организације све више окрећу облак технологијама ради ефикаснијег управљања ресурсима и постизања веће агилности.

Кроз анализу основних компоненти Azure платформе, укључујући Виртуалне машине, Azure Storage, Azure Active Directory и друге добијен је детаљан увид у могућности које ова платформа пружа за складиштење, обраду и управљање подацима, као и за аутентификацију и управљање идентитетима. – закључио је Душан.

Фотографије са одбране доступне су у галерији.