Student Igor Gvozdenov odbranio je diplomski rad na temu “Distribuirana obrada zadataka korišćenjem Celery frejmvorka“

Student Računarskog fakulteta Igor Gvozdenov je u sredu, 13. decembra 2023. godine odbranio diplomski rad na temu Distribuirana obrada zadataka korišćenjem Celery frejmvorka pred komisijom koju su činili mentor dr Bojana Dimić Surla i član dr Nemanja Radosavljević.

U uvodu svog rada Igor je istakao sledeće:

Distribuirani sistem je računarski sistem sastavljen od više međusobno povezanih računara koji rade zajedno kao jedan entitet. Računari se mogu nalaziti na različitim fizičkim lokacijama, a njihova komunikacija se vrši preko zajedničke mreže sa svrhom deljenja resursa, podataka i zadataka radi poboljšanja performansi, pouzdanosti i skalabilnosti.

U ovom diplomskom radu, odrađena je temeljna analiza Celery frejmvorka, alata za distribuiranu obradu zadataka, koji se najviše koristi u okviru veb aplikacija. Celery daje mogućnost da se zadaci izvršavaju asinhrono, na više različitih mašina ili procesa, što je veoma važno u situacijama gde su brzina i efikasnost u obradi podataka ključni. Korišćenje Celery-ja u kombinaciji s popularnim veb frejmvorcima poput Djanga, kao i sa tehnologijama poput Redis-a i Docker-a, omogućava razvoj skalabilnih, efikasnih i sigurnih veb aplikacija. – zaključio je Igor.

Fotografije sa odbrane dostupne su u galeriji.