Студент Игор Вујичић одбранио је дипломски рад на тему „Разрада и реализација стартап идеје Водич“

Студент Рачунарског факултета Игор Вујичић је у петак, 21. јула 2023. године одбранио дипломски рад на тему Разрада и реализација стартап идеје „Водич“ пред комисијом коју су чинили ментор др Душан Вујошевић и члан др Јелена Васиљевић.

У уводу свог рада Игор је истакао следеће:

Пословање у савременом добу карактерише изузетно висок степен динамике и промена које диктира тржиште. Самим тим све индустрије прилагођавају се динамици тржишта, док се као један од основних циљева пословања сваке компаније намеће ефикасно испуњавање и задовољавање захтева и потреба клијената. Потреба за унапређењем процеса пословања, довела је до тога да не постоји готово ни један сегмент пословања који није испраћен употребом информационо – комуникационих технологија, као и софтвера који би омогућили аутоматизацију пословног процеса и ефикасније пословање. Самим тим, динамику тржишта на најефикаснији начин могуће је сагледати у оквиру IT индустрије, и то у реализацији различитих софтверских пројеката.

Израдом овог дипломског рада сматрам да сам направио први корак ка реализацији своје идеје о платформи за водиче. Самом израдом спознао сам неке потенцијалне проблеме везена за реализацију. Направио сам изборе у погледу тражења инвестиција, тима људи, анкетирања, пласирања производа, о већини тих ствари нисам довољно студиозно размишљао пре израде свог дипломског рада. Сада сам још уверенији да моја идеја има потенцијал и простор на тржишту и да ћу, у процесу реализације платформе за водиче, практично упознати све термине које сам помињао и да ћу стећи менаџерске вештине. После анализе свих потенцијалних проблема претпостављам да је највећи, у покретању сваког стартапа, оформити квалитетан и компактан тим људи. Уколико је тим селектиран на прави начин и улоге унутар тима додељене адекватно тај посао има перспективу и из њега се могу изродити сјајне ствари. Зато ће први практични корак који ћу учинити бити формирање тима људи, потом тек тражење инвестиција итд. Потрудио сам се да образложим зашто платформа јесте дисруптивна и то је нешто што сам покушао да представим у стартер пичу и што ће свакако бити адут целог стартапа.

Туризам у нашој држави је у успону и дефинитивно је грана где треба експреиментисати и покушати са иновацијама. Из свега наведеног, људи са познавањем IT-ја и добрим перцепирањем тренутног стања туризма имају потенцијал да пласирају своје идеје. – закључио је Игор.

Фотографије са одбране доступне су у галерији.