Студент Марко Костић одбранио је дипломски рад на тему „Развој софтвера за издавање платних картица“

Студент Рачунарског факултета Марко Костић је у четвртак, 20. јула 2023. године одбранио дипломски рад на тему Развој софтвера за издавање платних картица пред комисијом коју су чинили ментор др Душан Вујошевић и члан др Зоран Фидановски.

У уводу свог рада Марко је истакао следеће:

Народна Банка Србије (НБС) је дала дозволу за рад банкама у Србији, како би обављала депозитне и кретине послове. Постоји могућност да обавља и друге послове, које су у складу са законом. Да би установа могла да издаје картице, да се бави примањем депозита, давањем кредита, и слично, мора бити овлашћена законом.

За електронско банкарство можемо рећи да се одвија убрзаним темпом у последње три деценије. Електронска технологија је омогућила да банке у пословима са грађанима користе електронске платне картице, а развијене информационе мреже су омогућиле електронизацију шалтерског пословања путем банкомата. Све банке имају своју мрежу банкомата, а у трговинским ланцима су постављени POS терминали за плаћање путем кредитних картица.

Платне картице су револуција последњих неколико година и начин на који обављамо трансакције, које нуде сигурност и флексибилност потрошачима широм света. Широко усвајање платних картица као што су кредитне и дебитне, значајно је смањило ослањање на готовину и чекове, чинећи трансакције бржим и ефикаснијим.

Имају виталну улогу у промовисању дигиталних плаћања и електронске трговине, омогућавајући појединцима да купују онлајн (енг. online) и олакшавајући глобалне трансакције. Како технологија све више напредује из дана у дан, платне картице су еволуирале тако да укључују бесконтактна плаћања, мобилне новчанике и виртуелне картице, које додатно побољшавају доступност и брзину финансијских трансакција. – закључио је Марко.

Фотографије са одбране доступне су у галерији.