Студент Марко Мудринић одбранио је дипломски рад на тему „Примена DevOps принципа и Cloud Native технологија у образовању“

Студент Рачунарског факултета Марко Мудринић је у суботу, 16. септембра 2023. године одбранио дипломски рад на тему Примена DevOps принципа и Cloud Native технологија у образовању пред комисијом коју су чинили ментор др Милош Раденковић и члан др Бојана Димић Сурла.

У уводу свог рада Марко је истакао следеће:

Пракса софтерског инжењерства прошла је кроз многобројне промене у последњих десет до петнаест година. Компаније за циљ имају да што брже, лакше и сигурније пласирају своја софтверска решења крајњим корисницима. Како би то остварили, потребно је изменити начин рада тако да програмери могу једноставно и са сигурношћу да интегришу своје измене у продукциона окружења које користе крајњи корисници.
Ово захтева не само имплементацију нових технологија, већ и културолошке измене у тимовима. Тимови усвајају агилне методологије попут скрама и канбана како би убрзали развој софтверских решења кроз итеративни развој. Уместо сакупљања великог броја измена и њихову интеграцију у продукционо окружење, имамо честу интеграцију мањег броја измена чиме се знатно смањује време потребно да се измене доставе крајњим корисницима.

У претходним поглављима је изложена важност DevOps принципа и Cloud Native технологија у данашњој пракси софтверског инжењерства. Може се закључити да су ови концепти врло често део свакодневнице програмера, невезано у којој индустрији и на којој позицији програмер ради. Нажалост, DevOps принципи и Cloud Native технологије нису често заступљене на IT факултетима. Изузетно је тешко доћи до информација о томе који факултети су успешно интегрисали ове концепте у своје наставне планове, а још теже на који начин су то учинили. Чак шта више, Cloud Native CompuRng фондација (CNCF) нема информације о томе који факултети у свету користе Cloud Native технологије у образовању студената. У августу 2023. године, CNCF је покренуо радну групу за високу едукацију која за циљ има да пружи факултетима помоћ у интеграцији Cloud Native технологија у наставне програме, али у тренутку писања овог завршног рада није познато на који начин ће то да функционише. – закључио је Марко.