Студент Милош Чечуловић одбранио је дипломски рад на тему „Имплементација дистрибуиране трансакције над микросервисима уз проширење системом за праћење“


Студент Рачунарског факултета Милош Чечуловић је у четвртак, 11. октобра 2023. године одбранио дипломски рад на тему Имплементација дистрибуиране трансакције над микросервисима уз проширење системом за праћење пред комисијом коју су чинили ментор др Бојана Димић Сурла и члан др Снежана Поповић.

У уводу свог рада Милош је истакао следеће:

Микросервисна архитектура је начин дизајнирања софтвер апликација као скуп малих сервиса. Иако не постоји прецизна дефиниција овог архитектуралног стила, постоји много заједничких карактеристика код организације око пословних могућности, аутоматског отпремања, интелигенције у крајњим тачкама (endpoint), као и децентрализована контрола језика и података.

Из године у годину, микросервисна архитектура се показује као одлилчно решење за проблеме сервисних апликација које морају да се скалирају глобално. Корисна је не само у технолошком смислу, већ и у организационом. Омогућава бољу расподелу одговорности између тимова. Међутим, као што комуникација између тимова постаје тежа како расте компанија, тако и комуникација између микросервиса постаје много комплекснија у односу на комуникацију унутар монолитних архитектура.


У овом раду, описани су изазови и решења у области дистрибуираних трансакција. Осврнули смо се на важност одржавања интегритета података и конзистентности у комплексним микросервисним архитектурама. Имплементација дистрибуиране трансакције помоћу 2PC протокола представља значајан корак у решавању проблема трансакционог управљања у дистрибуираним системима. Овај рад пружа увид у процес имплементације такве трансакције и истражује како се различити сервиси могу синхронизовати како би се осигурала конзистентност података. Додатно, проширили смо систем за праћење дистрибуираних трансакција путем метаподатака и информација о отказу што омогућава боље разумевање тока трансакција и олакшава идентификацију и решавање проблема у случају грешке. У даљем раду, могуће је размотрити имплементацију регистра сервиса (discovery) како би се додатно побољшала ефикасност дистрибуираних трансакција. Дисцоверy сервис може пружити додатну подршку у откривању и управљању сервисима у дистрибуираном окружењу. Наравно, и 2PC има и своје недостатке. Координатор трансакција чека одговоре од свих сервиса учесника пре него што настави са другом фазом извршења. Ово повећава латенцију и може довести до спорих извршења. Због тога, 2PC  није добар избор за апликације које захтевају висок ниво перформанси. Исто тако, спор учесник може негативно утицати на перформансе других учесника. Укупно време трансакције је пропорционално времену које је потребно најспоријем серверу. – закључио је Милош.

Фотографије са одбране доступне су у галерији.