Студент Немања Петровић одбранио је дипломски рад на тему „Израда fullstack апликације у MERN stack-у“

Студент Рачунарског факултета Немања Петровић је у понедељак, 19. јуна 2023. године одбранио дипломски рад на тему Израда fullstack апликације у MERN stack-у пред комисијом коју су чинили ментор др Снежана Поповић и члан др Немања Радосављевић.
У уводу свог рада Немања је истакао следеће:

У данашњем времену, све више људи се окреће online продаји као главном начину куповине производа и услуга. Као резултат тога, развој апликација које омогућавају продају путем интернета постаје кључни аспект пословања. Циљ овог дипломског рада је развој fullstack апликације за онлине продају, која обухвата и frontend и backend компоненте. Рад истражује и имплементира најновије технологије и најбоље праксе у развоју online продајних апликација, с фокусом на пружање ефикасног и интуитивног корисничког искуства. Представљени су кључни аспекти развоја апликације, укључујући архитектуру, коришћене технологије и алате, као и имплементиране функционалности. Такође се обрађују кључне сигурносне претпоставке које се односе на online продају, укључујући заштиту личних података и финансијских трансакција. Кроз овај рад пружа се основа за разумевање и примену fullstack технологија у развоју онлине продајних апликација.

Након обраде дипломског рада, развијена је fullstack апликација за онлајн продају која обухвата и frontend и backend компоненте. Имплементиране су најновије технологије и најбоље праксе у развоју онлајн продајних апликација, што је омогућило ефикасно и интуитивно корисничко искуство.
Главни аспекти развоја апликације који су обрађени у раду укључују архитектуру, технологије и алате који су коришћени, као и функционалности које су имплементиране. Такође су обрађене кључне сигурносне претпоставке које се тичу онлајн продаје, укључујући заштиту личних података и финансијских трансакција.

Након тестирања апликације, добијени су позитивни резултати у погледу перформанси, функционалности и сигурности. Могући правци даљег развоја и проширења апликације укључују интеграцију са другим системима плаћања и логистичким системима, као и унапређење система препорука и персонализованих понуда за купце.

У закључку, овај дипломски рад пружа основу за разумевање и примену fullstack технологија у развоју онлајн продајних апликација, а развијена апликација може послужити као добар пример за даљи развој и проширење онлајн продајних платформи. – закључио је Немања.

Фотографије са одбране доступне су у галерији.