Студент Новак Живанић одбранио је дипломски рад на тему „Развој семантичких система за претрагу података и њихово обучавање“

Студент Рачунарског факултета Новак Живанић је у четвртак, 7. децембра 2023. године одбранио дипломски рад на тему Развој семантичких система за претрагу података и њихово обучавање пред комисијом коју су чинили ментор др Немања Илић и члан др Јелена Васиљевић.

У уводу свог рада Новак је истакао следеће:

Количина података која се налази на интернету непрестално расте, што доводи до великог броја прилика и изазова. Корисници су добили приступ неограниченом скупу знања, али проналажење потребне информације у мору веб сајтова постаје све већи изазов.

Системи засновани на речима били су основа претраживања велике количине текстуалних података још од појаве интернета, због тога их убрајамо у традиционалне методе претраге. Међутим, упркос својој популарности, они се ослањају на тачна подударања између кључних речи, сто их чини мање ефикасним у одређеним ситуацијама. Семантичка сличност, као мера сличности у значењу два текста, бива тотално занемарена у традиционалним системима. Такође, лимитирани су својом неспособношћу да разумеју контекст упита корисника. Као одговор на ове недостатке, појавили су се системи за препознавање семантичке сличности између текстова који допуњују или чак у потпуности замењују традиционалне системе.

У овом раду, упознали смо и показали важност проблема претраге података. Прошли смо кроз традиционалне методе и указали на њихове предности и мане. После тога смо стекли неопходно знање из неуралних мрежа потребно за разумевање главног фокуса рада, текстуалних ембедера и семантичких претраживача.

На практичан начин смо показали супериорност семантичких метода претраживања у односу на традиционалне методе. Треба напоменути, да су скупови података креирани за евалуацију креирани користећи традиционалне претраживаче (екстракција гуглових резултата). Самим тим, лабелирани документи дају предност традиционалним методама. Показали смо да тренирањем на ограниченим ресурсима можемо да постигнемо резултате светске класе. – закључио је Новак.

Фотографије са одбране доступне су у галерији.