Студенткиња Ана Рељић одбранила је дипломски рад на тему „Мапирање објеката на релације у програмском језику Java користећи Hibernate“

Студенткиња Рачунарског факултета Ана Рељић је у среду, 19. јула 2023. године одбранила дипломски рад на тему Мапирање објеката на релације у програмском језику Java користећи Hibernate пред комисијом коју су чинили ментор др Бојана Димић Сурла и члан др Милош Раденковић.

У уводу свог рада Ана је истакла следеће:

Данас, креирање бројних софтвера се заснива углавном на две технологије: објектно-оријентисаном програмирању (енг. object-oriented  programming OOP) и системима за управљање релационим базама података (енг. relational database management systems RDBMS). Док, RDBMS-ови обезбеђују фрејмворк (енг. framework) за објектно оријентисане апликације да сачувају (енг. persist) своје податке, објектно оријентисане апликације, осим пружања интерфејса између података и корисника, омогућавају обраду и манипулацију подацима изван онога што може да се постигне системима управљања релационим базама података.

У овом раду приказано је мапирање објеката на релације коришћењем Hibernate-а. Наиме, да би се аутоматски премостио јаз између објектно-оријентисаног света и света релационих база података, због неусаглашености отпора и елиминисало при томе дуплирање података, трошкови одржавања, као и подложност грешкама које настају при премошћавању, користи се објектно-релационо мапирање. Док, Jakarta  persistence API користећи модел програмирања који дефинише entity класу као примарни програмерски артефакт, омогућава транспарентну перзистенцију, Хибернате, као JPA провајдер, омогућава аутоматизовану перзистенцију. – закључила је Ана.

Фотографије са одбране доступне су у галерији.