Студенткиња Сара Бранковић одбранила је дипломски рад „Успаванке“

Студенткиња Рачунарског факултета Сара Бранковић је у петак , 21. јула 2023. године одбранила дипломски рад Успаванке који представља реализацију илустрација и припреме за штампу књиге за децу пред комисијом коју су чинили ментор М.А. Даница Стојановић и члан др Милан Ђурић.

У уводу свог рада Сара је истакла следеће:

Кандидаткиња је, користећи знања које је стекла кроз школовање на Рачунарском факултету, смер: Мултимедијални дизајн, реализовала припрему за штампу јединствене публикације намењене првенствено родитељима мале деце, као и малишанима млађим од пет година.

У питању је израда књиге за децу „Народне успаванке“, која садржи текстове успаванки које су поникле из народа, а које је из разних крајева земље прикупио Вук Стефановић Караџић. Ту су и нотни записи наведених песама које је компоновао музичар Зоран Бранковић. Илустрације које је израдила кандидаткиња допуњују утисак о овом, до сада нереализованом, делу.

Материјал који је био база кандидаткиње за израду илустрација и прелома књиге за децу „Народне успаванке“, представља сам по себи вредност и посебност. Први пут су, наиме, на једном месту представљене народне успаванке које је у разним крајевима наше земље, међу мештанима, прикупио Вук Стефановић Караџић. Такође, по први пут су те успаванке добиле и своју музичку „пратњу“, односно нотне записе које је приредио композитор Зоран Р. Бранковић. Све ово захтевало је од ауторке посебан приступ који ће бити, с једне стране креативан и довољно атрактиван за мале читаоце и њихове родитеље, али који ипак неће својим, евентуално агресивнијим, приступом ставити у други план сам, може се рећи и национално вредан материјал. – закључила је Сара.

Фотографије са одбране доступне су у галерији.