Силвија Суботић одбранила је мастер рад на тему „Детекција геномских структурних варијација употребом пангеномских графова“

Студенткиња Силвија Суботић је у петак, 12. јула 2024. године одбранила свој мастер рад на тему Детекција геномских структурних варијација употребом пангеномских графова пред ментором др Гораном Ракочевићем и члановима комисије др Немањом Илићем и др Бранком Зукић.

У уводу свог рада Силвија је истакла:

Развој технологија за секвенцирање генома донео је револуцију у области геномике, што је омогућило детаљан увид у генетску разноликост и комплексност. Идентификација структурних варијација у геному, као што су велике инсерције, делеције, дупликације, инверзије и транслокације, од кључног је значаја за разумевање генетске основе развоја многих болести и биолошких процеса. Међутим, традиционални линеарни приступи анализи генома често не успевају да адекватно прикажу сложеност и варијабилност геномских секвенци између различитих популација.

На основу свега презентованог у раду можемо закључити да употреба пангеномских графова повећава број детектовних структурних варијација у односу на традиционално коришћене линеарне моделе. Несумњиво највише варијација детектовано је пангеномским приступом, и то графом који је обогаћен структурним варијацијама из Поларис студије. – закључила је Силвија.

Фотографије са одбране доступне су у галерији.