Студент Рачунарског факултета Алекса Трајковић је у четвртак, 28. новембра 2024. године одбранио дипломски рад на тему Решавање Аристотелове слагалице са бројевима помоћу PyCUDA пред комисијом коју су чинили ментор др Горан Ракочевић и члан др Зоран Бабовић.
У уводу свог рада Алекса је истакао следеће:
Тема овог рада је Аристотелова слагалица бројева, који представља задивљујући интелектуални изазов укорењен у античкој филозофији. Самим тим представља јединствену прилику за истраживање кроз призму савремених рачунарских метода. Слагалица не само да се бави основним концептима логике и теорије бројева, већ и позива на иновативне стратегије решавања проблема које се могу применити кроз програмирање. Користећи технике кодирања, појединци могу систематски анализирати и извући решења загонетке, трансформишући филозофско истраживање у рачунарску вежбу. Овај рад има за циљ да детаљно објасни процес решавања Аристотелове слагалице бројева користећи различите програмске језике и алгоритме, показујући како ови савремени алати могу да побољшају разумевање класичних проблема истовремено подстичући дубље разумевање пресека филозофије и рачунарских наука.
…
Паралелно програмирање је кључна вештина у савременом рачунарству која омогућава ефикасно коришћење вишејезгарних процесора, ГПУ-ова и дистрибуираних система за брже решавање сложених проблема. Поделом задатака на мање јединице које могу да се извршавају истовремено, паралелно програмирање побољшава перформансе и скалабилност, што је од суштинског значаја за области попут научних прорачуна, анализе великих података и вештачке интелигенције. Кључни концепти, попут синхронизације, балансирања оптерећења и алгоритамског реструктурирања, играју кључну улогу у превазилажењу изазова као што су трке података и комуникациони трошкови. Паралелно програмирање није само техничка вештина већ и трансформативан приступ који максимизира потенцијал савременог хардвера, отварајући пут за иновативна решења у различитим доменима. – закључио је Алекса.