Студент Борис Стојановић одбранио је дипломски рад на тему „Аутоматизација имплементације и управљања микросервисима у Kubernetes кластерима помоћу Terraform-a и CI/CD алата“

Студент Рачунарског факултета Борис Стојановић је у четвртак, 5. септембра 2024. године одбранио дипломски рад на тему Аутоматизација имплементације и управљања микросервисима у Kubernetes кластерима помоћу Terraform-a и CI/CD алата пред комисијом коју су чинили ментор др Бојана Димић Сурла и члан др Немања Радосављевић.

У уводу свог рада Борис је истакао следеће:

У савременом развоју софтвера, аутоматизација постаје кључна компонента за повећање ефикасности, смањење грешака и убрзање процеса испоруке. Са све већим усвајањем микросервиса, потреба за поузданом и скалабилном инфраструктуром постаје све важнија.
Микросервиси представљају архитектурални стил који се базира на разбијању апликације на низ малих, аутономних сервиса који комуницирају путем АPI-ја. Сваки микросервис је задужен за одређену пословну функционалност и може се развијати, тестирати, распоредити и скалирати независно од осталих делова система.
Овај рад ће приказати примену аутоматизације имплементације и управљања микросервисима на примеру апликације за осигуравајуће куће. Кроз рад ће се демонстрирати коришћење Kubernetes-а, Terraform-а и CI/CD алата.

У овом раду смо приказали пример аутоматизације имплементације и управљања микросервисима у Kubernetes кластерима помоћу Terraform-а и CI/CD алата. Кроз детаљан преглед коришћених технологија и алата, као и конкретних имплементационих корака, показали смо како се могу искористити модерни софтверски алати за ефикасно и поуздано управљање комплексним апликационим окружењима.
Аутоматизација имплементације и управљања микросервисима доноси бројне предности, укључујући:
● Конзистентност и предвидљивост: Коришћење Terraform-а омогућава конзистентно и предвидљиво постављање инфраструктуре, што смањује ризик од грешака које могу настати због ручних интервенција.
● Ефикасност и брзина: CI/CD алати аутоматизују процес тестирања, изградње и распоређивања апликација, чиме се значајно убрзава испорука нових функционалности и побољшања.
● Скалабилност и флексибилност: Kubernetes омогућава лако скалирање апликација у зависности од оптерећења, док Helm олакшава управљање сложеним апликацијама кроз пакетизоване ресурсе.
● Побољшана сигурност и одржавање: Алати попут Istio-а пружају напредне могућности за управљање мрежним саобраћајем и сигурност апликација, док Redis и PostgreSQL омогућавају ефикасно управљање подацима и кеширање.
– закључио је Борис.

Фотографије са одбране доступне су у галерији.