Студент Данило Распоповић одбранио је дипломски рад на тему „Приватна и децентрализована решења за слободнији Интернет“

Студент Рачунарског факултета Данило Распоповић је у уторак, 9. јула 2024. године одбранио дипломски рад на тему Приватна и децентрализована решења за слободнији Интернет пред комисијом коју су чинили ментор др Младен Станојевић и члан др Ђорђе Бабић.

У уводу свог рада Данило је истакао следеће:

Несумњиво, главна снага IoT визије је велики утицај који ће имати на неколико аспеката свакодневног живота и понашања потенцијалних корисника. Са становишта приватног корисника, најочигледнији ефекти IoT-а биће видљиви у оба радна и домаћа поља. У том контексту, потпомогнути живот, паметни домови и канцеларије, е-здравље, унапређено учење само су неколико примјера могуц́их сценарија примјене у којима ће нова парадигма играти водец́у улогу у блиској будућности. Слично томе, из перспективе пословних корисника, најочигледније посљедице биће подједнако видљиве на пољима као што су аутоматизација и индустријска производња, логистика, управљање пословним процесима, интелигентан превоз људи и робе.

У данашњем дигиталном добу, Интернет је постао основни дио нашег свакодневног живота, пружајући нам огромну количину информација, могућности комуникације и алата за рад. Међутим, слобода на Интернету често је угрожена због централизације власти, цензуре, кршења приватности и монополизације корпорација. У овом контексту, приватна и децентрализована решења играју кључну улогу у осигуравању слободнијег и отворенијег Интернета за све кориснике. – закључио је Данило.

Фотографије са одбране доступне су у галерији.