Студент Иван Цицка одбранио је дипломски рад на тему „Компарација Node.rs и Laravel framework-ова“

Студент Рачунарског факултета Иван Цицка је у петак, 6. септембра 2024. године одбранио дипломски рад на тему Компарација Node.rs и Laravel framework-ова пред комисијом коју су чинили ментор др Немања Радосављевић и члан др Снежана Поповић.

У апстракту свог рада Иван је истакао следеће:

У овом раду је приказана упоредна анализа два популарна wеб фрејмворка: Node.js и Laravel. Циљ је да се пружи детаљан увид у разлике између ова два фрејмворка кроз теоријску анализу и практичну имплементацију. У раду су разматрани кључни аспекти као што су перформансе, сигурносне функционалности, организација кода, рад са базама података, као и флексибилност приликом развоја апликација.

Анализа је заснована на подацима прикупљеним из релевантних извора, али и на личном искуству стеченом током израде апликације за рекламирање породичних производа. Апликација, која служи као маркетиншка страница, развијена је коришћењем оба фрамеwорка, чиме су у пракси приказане предности и мане сваког од њих. На основу практичног рада, у раду су идентификовани изазови и могућности које ова два алата пружају, са циљем да се олакша избор одговарајућег фрејмворка у зависности од потреба и захтева пројекта.

Када бирате између Node.js и Laravel-а, важно је узети у обзир природу пројекта, вештине тима и специфичне захтеве апликације. Ноде.јс је одличан за апликације које захтевају високу брзину одзива и лако скалирање, док је Laravel идеалан за пројекте где је структурисана архитектура и богата документација кључна. Такође, трошкови хостинга и доступност подршке за PHP на cPanelima чине Laravel повољнијим избором у многим случајевима. – закључио је Иван.

Фотографије са одбране доступне су у галерији.