Студент Матеја Цивкароски одбранио је дипломски рад на тему „Примена YOLO алгоритама у детекцији дронова“

Студент Рачунарског факултета Матеја Цивкароски је у среду, 28. августа 2024. године одбранио дипломски рад на тему Примена YOLO алгоритама у детекцији дронова пред комисијом коју су чинили ментор др Немања Илић и члан др Јелена Васиљевић.

У уводу свог рада Матеја је истакао следеће:

Дронови, познати и као беспилотне летелице (UAV – Unmanned Aerial Vehicles), представљају једно од најнапреднијих достигнућа у модерној технологији. Њихова употреба се протеже преко различитих индустрија, укључујући пољопривреду, војску, логистику, фотографију, и многе друге.
Дронови омогућавају прикупљање података и извршавање задатака на местима која су тешко доступна или опасна за људе. Њихова популарност и употреба су значајно порасли захваљујући напретку у технологијама навигације, сензора и аутономног управљања.

Иако је YОLО алгоритам показао високу ефикасност, постоје и одређени изазови који захтевају даља истраживања. На пример, детекција малих дронова на великим удаљеностима или у сложеним урбаним окружењима може бити отежана због ограничења резолуције и квалитета улазних података. Будућа
истраживања могла би се фокусирати на побољшање тачности детекције кроз коришћење напреднијих варијанти YОLО алгоритма или комбиновање са другим техникама машинског учења.
Закључно, овај дипломски рад је пружио свеобухватан преглед примене YОLО алгоритма у детекцији дронова, демонстрирајући његову способност да пружи брза и прецизна решења за детекцију у реалном времену. Кроз даљи развој и оптимизацију, YОLО алгоритам има потенцијал да постане кључна технологија за унапређење сигурносних система и ефикасну контролу ваздушног простора.
– закључио је Матеја.

Фотографије са одбране доступне су у галерији.