Студент Младен Матић одбранио је дипломски рад на тему „Примена вештачке интелигенције у истраживању функција мозга“

Студент Рачунарског факултета Младен Матић је у четвртак, 28. новембра 2024. године одбранио дипломски рад на тему Примена вештачке интелигенције у истраживању функција мозга пред комисијом коју су чинили ментор др Јелена Васиљевић и члан др Душан Вујошевић.

У уводу свог рада Младен је истакао следеће:

Неуроинжињерска технологија представља област која се налази на раскршћу неурологије, биомедицинског инжењеринга и информатике, омогућавајући истраживачима да истраже дубоке и комплексне процесе мозга. У последњим деценијама, овај домен доживео је значајан напредак захваљујући развоју напредних технологија попут електроенцефалографије (ЕЕG), функционалне магнетне резонанце (fMRI) и интерфејса мозак-компјутер (BCI). Повезивање ових технологија са експерименталним истраживањима снова отвара нове хоризонте за разумевање не само неуролошких механизама који управљају људском свести, већ и могућности директне интеракције између умова у стању сна, што је једно од најинтригантнијих и најпровокативнијих питања модерне науке. Овај рад посвећен је теоријском испитивању такве могућности, са фокусом на концепт комуникације између две особе у сну.


Ово теоријско испитивање открива колико су сложени процеси који се одвијају у људском мозгу током сна и колико су огромне могућности које се отварају кроз разумевање и манипулацију тих процеса. Снови, као један од најсложенијих феномена људске свести, представљају поље које тек почиње да се истражује са модерним технологијама, а сама идеја комуникације у сну носи револуционарне импликације. Способност да се омогући размена информација у стању несвесности не само што изазива научну радозналост, већ и поставља питања о границама свести, идентитета и људске повезаности. – закључио је Младен.

Фотографије са одбране доступне су у галерији.