Студент Немања Гранић одбранио је дипломски рад на тему „Како направити најперформантнију онлине продавницу на свету“

Студент Рачунарског факултета Немања Гранић је у четвртак, 21. марта 2024. године одбранио дипломски рад на тему Како направити најперформантнију онлине продавницу на свету пред комисијом коју су чинили ментор др Немања Радосављевић и члан др Бојана Димић Сурла.

У уводу свог рада Немања је истакао следеће:

Са настанком Ajax библиотеке и модерних фрејмворка (попут Angulara, Reacta и Vuea) значајно расту могућности које веб девелопери имају. Напредак је учинио да интернет буде оно на шта смо данас навикли.

На жалост, уз напредак технологије долазе и многе ствари које могу утицати на перформансе сајта ако се не одраде како треба. Поред тога, модерни фрејмворци су приоритизовали искуство у развоју, често на уштроб крајњих перформанси вебсајта.

Тешко је рећи.

Перформансе једног сајта су само један од многих фактора који утичу на то да ли ће сајт заправо бити успешан у реалном окружењу.

Такође, ако погледамо анализе огромног броја сајтова, оно што ћемо приметити је да су процесори и брзина интернета просечног корисника једног сајта, обично доста бољи од оних који се користе за симулације. Када перформансе сајта процентуално убрзавају или успоравају један сајт, велика је разлика да ли ће променити време интеракције са 4 секунде на 8 секунди, или са 400ms на 800ms. – закључио је Немања.

Фотографије са одбране доступне су у галерији.