Студент Вук Станишић одбранио је дипломски рад на тему „Генетски алгоритми оптимизације и нанороботика данас“

Студент Рачунарског факултета Вук Станишић је у уторак, 9. јула 2024. године одбранио дипломски рад на тему Генетски алгоритми оптимизације и нанороботика данас пред комисијом коју су чинили ментор др Јелена Васиљевић и члан др Душан Вујошевић.

У уводу свог рада Вук је истакао следеће:

Добро познат проблем трговашког путника погодан је за тестирање и поређење перформанси различитих алгоритама оптимизације. У овом раду приказана су два од тих алгоритама који се најчешће користе: генетски алгоритам и алгоритам колоније мрава. Дат је детаљан опис ових алгоритама, начин на који су имплементирани, као и добијени резултати. Такође је дат начин на који се они могу паралелизовати и убрзање које се при томе добија.

Нанороботи су изузетно мали, али јако моћни и њихова примена и могућности у будућности ће бити невероватне (неки чак и мисле неограничене).Потребно је неко време и процес развоја који тек треба да достигне пун потенцијал. Тренутно су углавном прототипи или имају примену али уз детаљну контролу човека као ,,супервизора“ што даље имплицира да им још не можемо у потпуности веровати тј. нису још достигли етапу развоја када могу самосталну да врше функцију за коју су креирани. Са друге стране улажу се велики напори и финансије у ове пројекте јер је готово извесно да у будућности ће имати врло важну улогу у разним сверама живота и самим тим нам олакшавати исти. Још нема довољно знања и није се технологија још развила да би их имплементирали до краја. Темпо којим се свакодневно развијају нам обећава да у скоријој будућности ће све речи бити спроведене у дела. – закључио је Вук.

Фотографије са одбране доступне су у галерији.