Студент Огњен Живковић одбранио је дипломски рад на тему „Примена и обрада неких алгоритама и техника које се могу имплементирати и демонстрирати у контексту вештачке интелигенције у авијацији“

Студент Рачунарског факултета Огњен Живковић је у четвртак, 5. септембра 2024. године одбранио дипломски рад на тему Примена и обрада неких алгоритама и техника које се могу имплементирати и демонстрирати у контексту вештачке интелигенције у авијацији пред комисијом коју су чинили ментор др Јелена Васиљевић и члан др Немања Радосављевић.

У уводу свог рада Огњен је истакао следеће:

У протеклих неколико деценија, авиоиндустрија је доживела значајне промене, вођена сталним технолошким напретком. Међутим, ниједна технологија није променила ову индустрију толико драматично као вештачка интелигенција (АI). Од оптимизације операција до побољшања корисничког искуства, вештачка интелигенција је постала кључни покретач иновација у авиоиндустрији, трансформишући начин на који летимо и како авио компаније функционишу. Ова трансформација није само унапредила ефикасност и сигурност летова, већ је омогућила и персонализацију услуга на нивоу који је раније био незамислив.

Примена алгоритама и техника вештачке интелигенције у авијацији представља значајан искорак у еволуцији ове индустрије, омогућавајући оптимизацију операција, повећање ефикасности и побољшање сигурности. Кроз употребу метода попут машинског учења, дубоког учења, и обраде великих података, авијација се прилагођава комплексним изазовима модерног доба. – закључио је Огњен.

Фотографије са одбране доступне су у галерији.