Студент Вукадин Лазаревић одбранио је дипломски рад на тему „Имплементација wеb репозиторијума ћириличних ресурса у Laravel-у“

Студент Рачунарског факултета Вукадин Лазаревић је у четвртак, 12. септембра 2024. године одбранио дипломски рад на тему Имплементација wеb репозиторијума ћириличних ресурса у Laravel-у пред комисијом коју су чинили ментор др Немања Радосављевић и члан др Снежана Поповић.

У уводу свог рада Вукадин је истакао следеће:

Ћирилица, једно од најстаријих и најзначајнијих писама у словенској културној баштини, представља кључни елемент идентитета свих народа који је користе. Упркос томе што је њена употреба кроз векове била широко распрострањена, у савременом дигиталном окружењу често је запостављена у корист латинице. Овај тренд доводи до смањења њене употребе и знања о значају ћирилице, нарочито међу млађим генерацијама које су свакодневно изложене претежно латиничним садржајима на интернету. У дигиталном добу у коме живимо, доступност и организација ресурса на интернету постају кључни фактори за очување и промоцију културних и лингвистичких идентитета. Међутим, ресурси везани за ћирилицу се често налазе на различитим местима на интернету, што отежава њихово проналажење и коришћење. Овај проблем постаје још израженији с обзиром на то да дигитализација убрзано напредује, а потреба за очувањем културних ресурса постаје све важнија.

У овом раду смо детаљно представили процес имплементације wеb репозиторијума ћириличних ресурса, користећи савремене технологије и алате/frameworke као што су Bootstrap 5, Laravel, TinyMCE и Laravel Breeze. Кроз анализу коришћених технологија и техника, показали смо како се могу комбиновати различити алати за постизање функционалног, респонзивног и прилагодљивог wеb решења. Циљ овог пројекта био је да се развије управо таква платформа која ће служити као централно место за складиштење и дељење ћириличних ресурса. – закључио је Вукадин.

Фотографије са одбране доступне су у галерији.