Студент Жарко Раденковић одбранио је дипломски рад на тему „Реализација концепта уметања зависности у различитим програмским језицима“

Студент Рачунарског факултета Жарко Раденковић је у уторак, 9. јула 2024. године одбранио дипломски рад на тему Реализација концепта уметања зависности у различитим програмским језицима пред комисијом коју су чинили ментор др Бојана Димић Сурла и члан др Немања Радосављевић.

У уводу свог рада Жарко је истакао следеће:

Већина софтвера данас се прави како би се олакшале свакодневне активности, било да се ради о писању  писма, куповини албума омиљеног бенда или продаји акција. У парадигми програмирања које се зове објектно-оријентисано програмирање (ООП), ово се постиже коришћењем објеката који представљају  стварне ствари, док њихове међусобне интеракције представљају методе.

Уметање зависности се показало као кључна техника за постизање модуларности, тестабилности, и  одрживости софтверских система. Уметање зависности се може реализовати кроз различите методе као што  су уметање конструктором, сетер методом, и интерфејсом. Свака од ових метода има своје предности и  недостатке. Коришћење DI фрејмворка као што су Spring у Javi, Castle Windso у C#, и Angular у  JavaScript-у олакшава управљање зависностима, али захтева додатну конфигурацију. – закључио је Жарко.

Фотографије са одбране доступне су у галерији.