Студенткиња Рачунарског факултета Сара Петровић је у четвртак, 17. октобра 2024. године одбранила дипломски рад на тему Примена вештачке интелигенције у унапређењу менталног здравља пред комисијом коју су чинили ментор др Јелена Васиљевић и члан др Душан Вујошевић.
У уводу свог рада Сара је истакла следеће:
У оквиру овог рада, фокусираћу се на проблем примене вештачке интелигенције у контексту унапређења менталног здравља. Шири проблем се огледа у недостатку довољно ефикасних и доступних ресурса за пружање помоћи особама са менталним потешкоћама. Истраживачки изазов лежи у балансирању етичких питања, као што су приватност података и поузданост алгоритама, са потребом за иновацијама у овој области. Стога је циљ овог рада да истражи како технологије базиране на вештачкој интелигенцији могу побољшати постојеће системе подршке и пружити нова решења која су скалабилна, прилагодљива и доступна широј популацији.
Структура рада је подељена у неколико кључних поглавља. Прво поглавље ће пружити теоријски преглед вештачке интелигенције са нагласком на њене примене у здравству. Следеће поглавље ће се фокусирати на актуелне изазове у области менталног здравља и како вештачка интелигенција може бити коришћена за њихово решавање. Остала поглавља ће представити конкретне примере апликација и технологија које су већ у употреби или су у фази развоја. На крају, рад ће завршити дискусијом о етичким импликацијама и потенцијалним правцима даљег истраживања.
…
Иако су резултати до сада импресивни, изазови попут етичких питања, заштите приватности података и потенцијалних ограничења самих модела остају кључна подручја за даљи рад. Међутим, будућност вештачке интелигенције у унапређењу менталног здравља делује обећавајућа, с обзиром на све већи напредак у области машинског учења, дубоког учења и обраде природног језика. У наредним годинама, можемо очекивати још ширу примену ових технологија, не само у дијагностици и третману, већ и у превенцији, пружању сталне подршке и креирању нових терапијских модалитета.
Закључно, вештачка интелигенција има потенцијал да преобликује начин на који се бринемо о менталном здрављу, пружајући ефикасније и прецизније методе које ће помоћи како стручњацима, тако и пацијентима, у унапређењу квалитета живота. Важно је да наставимо са истраживањем, развијањем и унапређењем ових технологија, у циљу стварања доступнијих, хуманијих и ефективнијих решења за све који се суочавају са менталним потешкоћама. – закључила је Сара.
Фотографије са одбране доступне су у галерији.