Студенткиња Рачунарског факултета Јелена Вујашин је у понедељак, 21. јула 2025. године одбранила дипломски рад на тему Рехабилитација након можданог удара кроз ИМР системе: теоријски оквир и клиничке студије пред комисијом коју су чинили ментор др Јелена Васиљевић и члан др Милош Јовановић.
У уводу свог рада Јелена је истакла:
Интерфејс мозак-рачунар (ИМР) је систем који мери нервну активност и претвара је у вештачки излаз који замењује, обнавља или унапређује природни нервни излаз и тиме мења постојеће интеракције између централног нервног система и његовим спољашњим или унутрашњим окружењем.
ИМР може бити кључна компонента у обнављању моторичких функција, когнитивних способности, олакшања бола и генерално бољег квалитета живота. Ово је све могуће јер ИМР помаже у стимулацији неуропластичности и усмеравању можданих активности ка здравом делу мозга.
…
Овај рад је истражио потенцијал интерфејса мозак-рачунар (ИМР) у процесу неурорехабилитације пацијената након можданог удара, са посебним фокусом на примену ИМР технологија у обнављању моторичких функција, когнитивној рехабилитацији и регулацији емоција. Анализа различитих ИМР метода, укључујући моторни неурофидбек, виртуелну стварност и ЕЕГ сигналне парадигме, показала је да ИМР може значајно допринети неуропластичности и побољшању функционалних способности пацијената. Кроз студије случаја смо могли видети да ИМР технологије могу послужити као ефективан алат за побољшање моторичких и когнитивних функција, као и за побољшање мотивације пацијената у рехабилитацији. – закључила је Јелена.
Фотографије са одбране доступне су у галерији.