Студенткиња Теодора Гутеша одбранила је дипломски рад на тему „Примена вештачке интелигенције у пословној интелигенцији“

Студенткиња Рачунарског факултета Теодора Гутеша је у четвртак, 9. јануара 2025. године одбранила дипломски рад на тему Примена вештачке интелигенције у пословној интелигенцији пред комисијом коју су чинили ментор др Душан Вујошевић и члан др Драгољуб Пилиповић.

У уводу свог рада Теодора је истакла следеће:

У свету који се све брже мења и где технологија игра кључну улогу, пословне организације се суочавају са изазовом како да ефикасно користе велике количине података које се генеришу свакодневно. Пословна интелигенција (BI – Business Intelligence) представља скуп алата и методологија који омогућавају компанијама да анализирају податке и доносе пословне одлуке. Међутим, како количина података нагло расте, тако више традиционални алати нису довољни. Примена вештачке интелигенције у овој области доста је утицала на трансформацију алата пословне интелигенције. Она не само да аутоматизује процес анализе података, већ омогућава предикцију и оптимизацију што знатно олакшава доношње одлука. Тема „Примена вештачке интелигенције у пословној интелигенцији“ мотивисана је потребом да се истраже нови трендови и могућности које вештачка интелигенција доноси у пословну интелигенцију. Вештачка интелигенција значајно унапређује и олакшава прикупљање, чишћење и обраду података, омогућавајући компанијама да из велике количине података добију вредне увиде. Машинско учење, предиктивна аналитика и обрада природног језика представљају кључне иновације које AI интегрише у пословну интелигенцију. Алгоритми машинског учења омогућавају аутоматизацију многих задатака попут откривања обрасаца, идентификације дупликата у подацима и детекције потенцијалних претњи. Поред тога, обрада природног језика омогућава интеракцију између корисника и система пословне интелигенције на доста лакши и интуитивнији начин него што је то било код традиционалних алата. Поред бројних олакшицца које доноси, вештачка интелигенција ствара могућности за напредовање на тржишту јер њена примена у пословној интелигенцији омогућава компанијама да боље увиде реакцију клијената, њихове потребе као и то да предвиде будуће трендове и ефикасније управљају ресурсима. Овај рад доприноси бољем разумевању улоге вештачке интелигенције у модерним пословним процесима и његов циљ је да се прикаже примена вештачке интелигенције у пословној интелигенцији, са посебним освртом на изазове и предности које она доноси. 


Примена вештачке интелигенције у пословној интелигенцији представља велику промену када је реч о прикупљању, обради и употреби података за доношење одллука. Ове промене омогућавају аутоматизуцију аналитичких процеса, као и унапређење прогноза. Кроз истраживање приказано у овом раду може се закључити да вештачка интелигенција унапређује традиционалне алате чиме омогућава компанијама боље доношење одлука и брже прилагођавање динамичним условима на тржишту. Аутоматизација и предиктивни модели, који се заснивају на техникама машинског учења, омогућавају не само прецизније прогнозе, већ и персонализоване препоруке. Технике обраде природног језика побољшавају приступачност алата за пословну интелигенцију и омогућавају дубљу анализу текстуалних и неструктуираних података. Ове иновације доприносе побољшању пословних стратегија, бољем разумевању корисника и ефикаснијем управљању ризицима, што компанијама омогућава да се прилагоде тржишту и буду конкурентна. Сматрам да постоји велики потенцијал за развој напредних алата који користе алгоритме вештачке интелигенције за рад са великим количинама података у реалном времену. Кроз истраживање, јасно је да вештачка интелигенција доноси револуцију у пословну интелигенцију омогућавајући компанијама да предвиде будуће трендове. С обзиром да се технологија брзо развија, веома је битно бити у кораку с новим трендовима, методологијама и алатима. Како се вештачка интелигенција даље буде развијала, појављиваће се све више нова решења која комбинују вештачку интелигенцију и пословну интелигенцију. – закључила је Теодора.

Фотографије са одбране доступне су у галерији.