Студенткиња Татјана Ђукић одбранила је дипломски рад на тему „Примена DevOps принципа и CI/CD процеса у модерном развоју софтверских апликација“

Студенткиња Рачунарског факултета Татјана Ђукић је у четвртак, 7. маја 2026. године одбранила дипломски рад на тему Примена DevOps принципа и CI/CD процеса у модерном развоју софтверских апликација пред комисијом коју су чинили ментор др Бојана Димић Сурла и члан др Сава Чавошки.

У уводу свог рада Татјана је истакакла:

У савременом дигиталном окружењу, софтвер представља кључни елемент пословних процеса и развоја организација. Са порастом комплексности апликација и учесталим променама захтева, традиционални развојни модели засновани на мануелним процесима постају неефикасни и подложни грешкама. Ови изазови посебно долазе до изражаја у тимовима који раде на континуираном развоју и честим изменама изворног кода, где је сваки застој или грешка директна претња стабилности и квалитету производа. Због тога се аутоматизација процеса развоја, тестирања и испоруке више не посматра као додатна погодност, већ као неопходан предуслов за ефикасан, скалабилан и поуздан развој софтверских система.

Као правац будућег рада, могуће је унапредити имплементирани систем кроз увођење напреднијих DevOps пракси и алата. То подразумева интеграцију безбедносних механизама у CI/CD pipeline (DevSecOps), као и миграцију ка оркестрационим платформама попут Kubernetes-а, које омогућавају скалабилно и поуздано управљање контејнерским апликацијама у продукционим окружењима. Такође, имплементација напредног мониторинга и observability система омогућила би континуирано праћење перформанси и бржу детекцију проблема. Додатно, будућа истраживања могу обухватити примену и квантитативну анализу DevOps метрика (нпр. DORA метрика), чиме би се омогућило прецизније мерење ефеката примене CI/CD процеса у реалним пројектима. – закључила је Татјана Ђукић.

toto xgo88 AMANAHTOTO sbobet88 slot slot gacor toto slot toto agb99 jkt303 toto slot