Aleksa Stanković na masteru u Lozani

Naš diplomirani student, Aleksa Stanković, nastavio je svoje školovanje na master studijama u Lozani. Aleksa je upisao federalni tehnički univerzitet u Švajcarskoj, koji sa drugim federalnim univerzitetom ETH čini najbolji univerzitet u Švajcarskoj, ali i u Evropi i svetu.

„Master studije sam upisao na smeru za računarske nauke i inženjerstvo (Computational Science and Engineering – CSE: cse.epfl.ch). U pitanju je smer koji kombinuje matematiku i savremenu tehnologiju za potrebe modelovanja, simulacija i predviđanja. Na ovom smeru imam dosta matematičkih predmeta na kojima učimo o specifičnostima raznih numeričkih metoda, o njihovim nedostacima i prednostima. Neophodno je dobro razumeti prirodu problema koji rešavamo, analizirati njegove specifičnosti i odabrati pravu metodu, što se ispostavlja kao nimalo lagan zadatak. Pored toga učimo o izazovima u razvoju budućih numeričkih metoda. Osim matematičkih predmeta, na mom smeru postoje i primenjeni predmeti koji nam obezbeđuju konkretno znanje iz neke oblasti i na kojima učimo kako da to znanje primenimo za rešavanje praktičnih problema. Na primer, jedan moj kolega je ovog semestra imao predmet na kome je modelirao strujanje fluida pri kretanju pojednostavljenog modela automobila, i treba da bude ocenjen na osnovu toga koliko je njegova simulacija precizna u odnosu na testiranje u vetrotunelu. Konačno, na smeru se nude i predmeti čisto informatičkih karaktera, koji su po svom obimu slični onima koje sam ja imao na Računarskom fakultetu. Tako se na ovim predmetima mogu izučavati algoritmi, paralelno i konkurentno programiranje, C++ programiranje, itd.“

DSC00635
Aleksa nam je pričao i o svojim dosadašnjim uspesima, a posebno se osvrnuo na nedavno ACM takmičenje u Portu. „U dosadašnjem toku školovanja na svakom od testova sam imao 90% ili više poena, a na pola od svih tih testova sam imao perfektan rezultat. Osim toga, jednim od svojih uspeha smatram i drugo mesto na algoritamskom takmičenju iz programiranja u kategoriji studenata master i osnovnih studija EPFL-a. Zahvaljujući ovom uspehu, bio sam član prvog tročlanog tima mog univerziteta sa kojim sam osvojio srebrnu medalju na ACM takmičenju u Portu, u konkurenciji ekipa sa fakulteta iz Portugalije, Španije, Francuske, Italije, Švajcarske i Izraela.“

swerc2015
Na kraju, Aleksa se zahvaljuje i našem fakultetu: „Hteo bih da se zahvalim Računarskom fakultetu, profesorima, asistentima, osoblju i studentima na razumevanju i podršci koji su mi pružili tokom svih ovih godina. Želim da istaknem da su mi znanje i veštine stečene na RAF-u od velike pomoći za sve na čemu trenutno radim.“

3966-aleksa-stankovic-na-masteru-u-lozani-2