RAF-ovci na takmičenju Marathon 24 u Poljskoj

Decembar, 2013.

Logo Marathon24Studenti Računarskog fakulteta učestvovali su na programerskom takmičenju „Marathon 24“ održanom u Poljskoj. Na finale takmičenja plasiralo se 30 timova iz 8 zemalja, a među njima i dva tima sa RAF-a. Pobednici maratona bili su domaćini, dok je prvi tim sa RAF-a zauzeo 15. mesto (Dušan Zdravković i Nikola Stojiljković, sa Demjanom Grubićem – PMF Novi Sad). Naši studenti Dimitrije Dimić i Aleksandar Milovanović, koji su se takmičili sa gimazijalcem Markom Stankovićem iz Niša,  imali su nešto lošiji plasman, ali su zadovoljni samim učešćem na ovom nesvakidašnjem programerskom izazovu.

„24 sata. 3 zadatka. Svaki zadatak je trajao celih 24 sata, u stalnoj komunikaciji sa serverima preko TCP/IP. Svaki zadatak imao je 2 servera. Zadaci su bili stvarno izvanredni, ogromni, teški. Prvi zadatak bio je igrica. Trebalo je napraviti bota koji će real-time da igra sa drugim botovima na serverima jednu strategiju. U njoj se radilo o ratu, regrutovanje vojnika, različite vrste vojnika, odabir gde se napada, različiti tereni, vidljivost, ograničen broj komandi… Drugi zadatak je u stvari bio 48 malih zadataka. U proseku svaki od njih trajao je sat vremena (dva servera po 24 zadatka). Radilo se o kriptovanju. Dobijao se primer (tekst, slika, pesma, rar fajl…) i šta taj primer znači, kad se dektriptuje. Onda isti tip primera treba dekriptovati. Vrlo uzbudljivo! Treći zadatak je bio simulacija gradske mreže kanalizacije. U svakom potezu postojala je licitacija za razne vrste cevi, tender za postavljanje cevi u gradsku mrežu (pod mnogim uslovima), sa vremena na vreme grad je mogao da ponudi ugovor vlasniku cevi i on je zadađivao za sva polja koja su dobijala vodu prolazeći kroz tu njegovu cev. Da bi se izbegao monopol svako je mogao imati samo jedan ugovor.“ – Aleksandar Milovanović opisuje samo takmičenje.

Finale je održano u “Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni“, tek napravljenoj modernoj zgradi namenjenoj nauci. Takmičenje su organizovali CodeLime (mlada firma sa izuzetnim programerima, osvajačima najvećih svetskih takmičenja), Asseco (softverska firma uglavnom za bankarska rešenja) i grad Gdinja.

Aleksandar iznosi i svoje utiske o samom gradu i Poljskoj: „U Poljskoj se pojede najviše kupusa po glavi stanovnika na svetu. Stvarno. 40 miliona ljudi. I jako su dobri u programiranju, uz Ruse i Ukrajince najbolji u Evropi i među najboljima u svetu. Gdanjsk je gore kod zaleđenog mora i velikog brodogradilišta, Leha Valense i tu gde počinju ratovi. Pre drugog svetskog tu su živeli Nemci (95%) i zvao se Dancig, i bio je grad država. Posle su Nemci proterani tu su došli Poljaci iz Belorusije, Ukrajine i Litvanije (ranije istočni delovi Poljske). Pre rata Poljska je imala malo parče obale na Baltiku između Nemačkih poseda, i tu selo Gdinju, na samo par kilometara od Gdanjska. Pošto je bila jedini izlaz na more, u Gdinju je puno ulagano, brzo je rasla i širila se. Danas Gdinja ima 250,000 stanovnika, veliku luku i, eto, i jedno veliko veliko takmičenje iz programiranja.“ – zaključuje.

2883-raf-ovci-na-takmicenju-marathon-24-u-poljskoj-2