Дипломирао Никола Стојиљковић

Студент Никола Стојиљковић дипломирао је на РАФ-у са темом Претрага производа по боји на основу слике. Одбрани рада присуствовали су ментор – др Снежана Поповић, члан комисије – Душан Вујошевић, као и бројна публика.

„У овом раду приказана је примена познатих филтера и метода за кластеровање, како би детектовали боје на слици. Дати су основни појмови и концепти везани за обраду слика, као и познати алгоритми, који су устаљени у практичној примени. Алгоритми, описани у овом раду, нису јефтини, али дају добре резултате.

Такође, неке од боја, које представљају комбинацију више боја, на пример жуто-зелена, тешко је класификовати, осим уколико се у палети не налази баш та боја. Највећи проблеми су избор палете, која би омогућила корисницима да пронађу већину производа, а да притом њена величина остане у границама нормале, као и сегментација, која одређује који пиксели су битни за детекцију боја.“ – закључује Никола у свом завршном раду.

3874-diplomirao-nikola-stojiljkovic