Studentkinja Računarskog fakulteta Ivana Mijatović odbranila je diplomski rad na temu „Tehnologije za rad sa velikim podacima“

Studentkinja Računarskog fakulteta Ivana Mijatović 23. oktobra odbranila je diplomski rad na temu Tehnologije za rad s  velikim podacima pred članovima komisije: mentorom dr Dušanom Vujoševićem i dr Milošem Radenkovićem.

„Informacioni sistemi i tehnologije su u usponu. Razvile su se tehnologije koje su u mogućnosti da odgovore na zahteve velikih podataka, i kada na to dodamo kompanije poput Gugla, Fejsbuka i sličnih, imamo odličan teren za razvoj ove oblasti. Društvene mreže, pametni uređaji, logovi, slike, video zapisi itd. svi oni predstavljaju izvore podataka, čiji potencijal najbolje možemo iskoristiti uz pomoć tehnologija koje su namenjene velikim podacima, odnosno podacima kojih ima puno, odnosno mere se gigabajtima i više, pristižu velikom brzinom, tradicionalni alati imaju poteškoća da ih obrade i deo tih podataka je potpuno nestruktuiran, a deo struktuiran.
Ogroman broj informacija koje u sebi nose ogroman potencijal za napredak razlištih grana privrede nastaju korišćenjem tehnologija velikih podataka. Stoga organizacije zavise od velikih podataka da bi ih koristile za dalje odlučivanje jer je obrada i upravljanje podacima ekonomično i kompaktno. Većina alata velikim podacima daje određenu svrhu. Alati koje koristimo u obradi velikih podataka pomažu nam da pronađemo podatake koji su relevantni za poslovanje jedne kompanije. Pravi podaci dovode do poboljšenja rada i usluga.
Korišćenjem tehnologija možemo ostvariti dobrobiti na mnogim poljima:
● Bankarstvo i finansije: smanjivanje lažnih transakcija, sprečavanje ilegalne trgovine nadgledanjem berze
● Muzika: praćenje trendova, kreiranje melodija koje su nalik onim popularnim na tržištu
● Sport: gledanost događaja, praćenje rada pojedinačnih igrača ili timova
● Zdravstvo: prikupljanje simptoma bolesti radi bržeg postavljanja dijagnoze, pravljenja leka ili identifikovanja globalnog širenja virusa
● Školstvo: poboljšanje literature, praćenje rada studenata, praćenje interesovanja studenata
za određene predmete
● Proizvodnja: povećanje produktivnosti, raspoređivanje resursa na optimalan način uz maksimalnu korist
Saobraćaj: bolje planiranje ruta, nadgledanje i upravljanje saobraćajem i logistika
● Energija: upravljanje potrošnjom energije
Uz analitiku podataka koja se obavlja korišćenjem tehnologija velikih podataka, ljudi će lakše predstavljati informacije, predvideti i stvarati inovativna rešenja. Stoga je analitika velikih podataka neophodna veština koja će u budućnosti postati sve traženija“.
Slike sa odbrane diplomskog pogledajte u galeriji.

5538-studentkinja-racunarskog-fakulteta-ivana-mijatovic-odbranila-je-diplomski-rad-na-temu-tehnologije-za-rad-sa-velikim-podacima