Student Dušan Zdravković odbranio je diplomski rad na temu „Palindromsko stablo“

Student Računarskog fakulteta Dušan Zdravković je 30. oktobra 2020. godine odbranio diplomski rad na temu Palindromsko stablo pred komisijom koju su činili: mentor dr Vladimir Milovanović i član dr Dragan Urošević.
Palindromi su jedna od najzanimljivijih struktura stringova, i često ih možemo pronaći u zadacima i čancima autora koji se bave teorijom formalnih jezika, kombinatorikom reči i algoritmima nad tekstovima i stringovima. Cilj ovog rada je predstavljanje strukture podataka palindromsko stablo, na nekim mestima nazivana i eertree, koja omogućuje jednostavnija i brža rešenja za probleme pretraživanja i prebrojavanja palindromskih podstringova, faktorizacije na palindrome, kao i nekoliko drugih palindromskih problema. U radu se predstavlja način korišćenja strukture za onlajn rešavanje ovih problema, što je i bio motiv za njeno izučavanje, ali i naprednije tehnike korišćenja kao što je spajanje više palindromskih stabala za više različitih stringova i podržavanje operacije brisanja karaktera. – navedeno je u apstraktu.
 Fotografije sa odbrane nalaze se u galeriji.

6033-student-dusan-zdravkovic-odbranio-je-diplomski-rad-na-temu-palindromsko-stablo