Student Računarskog fakulteta Ognjen Borovčanin je 29. januara 2021. godine odbranio diplomski rad na temu „Unity naspram Unreal Engine 4 u razvoju video igara“ pred komisijom koju su činili: mentor dr Bojana Dimić Surla i član dr Miloš Radenković.
„Industrija video igara predstavlja jedan od najnaprednijih ekonomskih sektora u svetu. Ona podrazumeva sve od razvoja video igara do nalaženja adekvatnih marketinških rešenja vezanih za njihovu prodaju. Iako su, posmatrano sa aspekta korisnika, video igre kao krajnji proizvod ove industrije pre svega namenjene razonodi, one danas imaju daleko širu primenu. Njihovo prisustvo na socijalnim mrežama čini ih odličnom marketinškom alatkom za plasiranje raznovrsnih proizvoda, proizvođači mobilnih telefona ih integrišu i koriste za prodaju uređaja, škole ih primenjuju u obrazovanju na svim nivoima, koriste se u kancelarijskom poslovanju u vidu simulacija, a sa sve učestalijom primenom interneta kao medijuma za distribuciju one omogućavaju mnogim nezavisnim proizvođačima i umetnicima da započnu svoju novu karijeru. Razvoj industrije je u korelaciji sa razvojem tehnologije, odnosno preciznije hardvera, što konstantno otvara nove mogućnosti za primenu video igara.“ – navedeno je u uvodu.
„Razvoj igara bilo bi teško zamisliti bez ovih alata. Oba endžina imaju svoje prednosti i mane, za koji ćete da se odlučite zavisi od ciljeva projekta. Unity je poznat po svojoj velikoj korisničkoj bazi, korisničkoj podršci za razvoj 2D i 3D simulacija, organizovanijem korisničkom interfejsu, ima implementiranu prodavnicu resursa, te samim tim ne morate mnogo da se brinete oko 3D modela, pa je iz istog razloga lakši i za korišćenje. S druge strane Unreal Engine 4 je poželjniji za razvoj većih igara jer nudi prelepu grafiku i mogućnosti razvoja bez pisanja koda, ali samim tim zauzima veći memorijski prostor na računaru. Za razliku od Unity endžina, Unreal Engine 4 je potpuno besplatan za korišćenje, ali uzima procenat od 5% nakon prvih 3000 dolara bruto prihoda po proizvodu. Šta god da izaberete za svoj projekat, mora biti prilagođeno korisniku.“ – zaključio je Ognjen.
Fotografije sa odbrane nalaze se u galeriji.