Šta je Gemini Nano i kako se razlikuje od ostalih Gemini modela?

Porast broja usluga koje pokreće veštačka inteligencija u poslednjih nekoliko godina imao je veliki uticaj na to kako koristimo tehnologiju u svakodnevnom životu. Od suptilnih primera upotrebe, kao što je prikazivanje personalizovanih preporuka na platformama, kao što su Netflix ili YouTube, do korišćenja sposobnosti generativno inteligentnih i pričljivih robota, kao što je ChatGPT, za programiranje. Dakle, veštačka inteligencija sada ima brojne upotrebe.

U toj trci za dostizanje pametnije budućnosti, primetili smo da velika imena u industriji otkrivaju sopstvene verzije asistenata koji poseduju generativnu veštačku inteligenciju. Kompanija OpenAI nam je predstavila model ChatGPT, matična kompanija mreže Facebook nam nudi model Meta AI, a Google je upravo završio rebrendiranje Barda u Gemini. Većina tih veštački inteligentnih asistenata ima nekoliko različitih verzija, kao što su GPT-4 i GPT-4o, a svaki model se ističe u nešto drugačijim oblastima.

Takođe smo videli da funkcije veštačke inteligencije polako ulaze u nova izdanja pametnih telefona, a model Gemini Nano kompanije Google obećava da će doneti sve dobrobiti veštačke inteligencije na Android telefone. Za one koji ne prate pomno razvoj tehnologije veštačke inteligencije, porodica Gemini bi mogla da ih zbuni. Zbog toga ćemo vam opisati model Gemini Nano, pokazati vam kako može da bude koristan u kontekstu Android uređaja i kako se razlikuje od drugih Google modela veštačke inteligencije.

Šta je Gemini Nano kompanije Google?

Kao i ljudski mozak, tako su i modeli veštačke inteligencije u stanju da obavljaju zadatke koji zahtevaju složene sposobnosti rasuđivanja. Takvu sposobnost su stekli, jer su obučavani na ogromnim skupovima podataka. Vremenom, ti modeli su u stanju da identifikuju obrasce i poboljšaju svoju efikasnost i tačnost. Gotov model se zatim ubacuje u sistem kojeg može da koristi krajnji korisnik. Tipično, modeli veštačke inteligencije pokreću svoju obradu u oblaku, zbog čega nije neophodno da svi imaju moćne računare samo da bi mogli da kreiraju esej koristeći ChatGPT.

Gemini Nano koristi veštačku inteligenciju za obavljanje zadataka na sličan način i predstavlja model veštačke inteligencije kojim je kompanija Google obdarila svoje Pixel uređaje. Termin „nano“ potiče od činjenice da model veštačke inteligencije može da radi u potpunosti na uređaju i da radi bez prisustva internet veze. Zbog toga je korišćenje veštačke inteligencije na telefonu lakše i bezbednije, iako performanse modela zavise od sposobnosti obrade uređaja na kojem radi.

Pixel 8 Pro je dobio Gemini Nano putem ažuriranja, a model veštačke inteligencije se već isporučuje sa velikim brojem pametnih telefona kompanija Samsung, Motorola i Xiaomi. Većini predstojećih vodećih Android pametnih telefona takođe će biti omogućeno korišćenje modela Gemini Nano za veštački inteligentne funkcije na uređaju.

Poređenje modela Gemini Nano, Gemini Pro i Ultra

Čim se pojavio model Google Gemini, videli smo da se, u stvari, razvijaju tri različita modela veštačke inteligencije, odnosno Gemini Ultra, Pro i Nano. Uprkos tome što pripadaju istoj porodici velikih jezičkih modela, svaki je napravljen tako da ima različitu upotrebu. Gemini Ultra je kompanijin najmoćniji model veštačke inteligencije i prilagođen je za obavljanje složenih zadataka, kao što je programiranje i matematičko zaključivanje. U velikoj meri je namenjen za korišćenje u preduzećima i u poslovanju i služi kao merilo za ono za šta bi Gemini mogao da bude sposoban u budućnosti.

Gemini Pro je model kojeg može da koristi svako ko ima Gemini Advanced pretplatu, i ima dobar odnos između performansi i efikasnosti. Može da se koristi i za prilično složene zadatke i sposoban je da obradi veliki broj upita. U skorije vreme, Google je počeo da koristi novi Gemini Flash model kao podrazumevani u svom chatbotu, a prednosti su mu laki dizajn i brzi odgovori. Gemini Nano donosi sličan skup funkcija kao i njegovi stariji rođaci, ali nešto manji, tako da Android uređaji mogu da pokreću model van mreže.

Razlike između različitih Gemini modela

Modeli veštačke inteligencije mogu da se procene na osnovu nekoliko bitnih činilaca, kao što su tokeni i parametri, sa referentnim vrednostima koje pružaju jasniji pogled na to kako se modeli međusobno razlikuju u funkcionisanju. Gemini Nano je kompanijin najefikasniji model veštačke inteligencije, što takođe znači da je najmanje složen. Ima dve verzije, sa 1,8 milijardi, odnosno, 3,25 milijardi parametara, što omogućava kompaniji da primeni bilo koju od njih u zavisnosti od toga koliko memorije Android telefon nudi. Parametri su varijable koje se mogu podesiti u modelu veštačke inteligencije da bi se poboljšao njegov izlaz, a veći broj parametara u modelu Nano-2 znači da će dati bolje performanse na vrhunskim Android telefonima.

Gemini Pro ima kontekstni prozor od približno dva miliona tokena, što je prema rečima kompanije najduži od svih velikih jezičkih modela trenutno. Veliki jezički modeli, kao što su ChatGPT i Gemini Pro razbijaju duže nizove unosa u tokene, što može da bude jedna reč, ili čak deo reči. Taj proces tokenizacije pomaže modelima mašinskog učenja da bolje obave sintezu ljudskog jezika. Kontekstni prozor se odnosi na količinu informacija ili tokena koje model može da obradi odjednom, što Gemini Pro čini veoma sposobnim za pisanje koda ili obradu dugih dokumenata.

Gemini Ultra model postiže rezultat od 90% na MMLU (engl. Massive Multitask Language Understanding), što predstavlja uporednu procenu pri kojoj se određuje sposobnost modela da se izbori sa širokim spektrom zadataka u nekoliko disciplina, uključujući matematiku, fiziku, medicinu i pravo, zbog čega je i najnapredniji kompanijin model veštačke inteligencije do danas.

Koje funkcije Gemini Nano donosi u Android?

Model Gemini AI nam može biti izuzetno koristan u svakodnevnom životu. Ima mogućnost da u potpunosti zameni Google pomoćnika u Android okruženju. Već možete da preuzmete aplikaciju Google Gemini iz Play prodavnice i da je postavite je kao podrazumevanog pomoćnika na uređaju. Zatim, možete da dozovete Gemini tako što ćete izgovoriti „Hej Google“ i razgovarati sa asistentom glasom ili koristiti unos sa tastature.

Osim ćaskanja sa modelom Gemini na telefonu, Nano model donosi poboljšanja koja se odnose na prepoznavanje slika, transkripciju govora i sažimanje teksta. Na Google telefonima, Pixel Recorder, osim što može da transkribuje audio-snimke, može i da ih sumira jednim dodirom. Gemini Nano je takođe integrisan u Gboard, što vam omogućava da koristite funkciju Smart Replies u razgovorima.

TalkBack je jedna od najkorisnijih funkcija pristupačnosti u Androidu, a sada je unapređena zahvaljujući modelu Gemini Nano. Funkciju možete da koristite da biste dobili detaljne i tačne opise slika na telefonu i, kao i druge Gemini Nano funkcije, radi u potpunosti van mreže i tako obezbeđuje maksimalnu privatnost. S obzirom na konkurentne mogućnosti novih Apple Intelligence funkcija, možemo očekivati da će Gemini Nano u Android okruženju ponuditi još više alata u budućim ažuriranjima.