Autor: Chris Hoffman
Ovo je možda najbolji veb pretraživač za napredne korisnike. Ali moraćete da podesite svoj mozak.
Autorska prava: CHRIS HOFFMAN, IDG
Veb pretraživač je skoro sigurno najpopularnija aplikacija na Windows računarima. Dok god postoji velika konkurencija, svi veliki pretraživači – Google Chrome, Mozilla Firefox, Microsoft Edge, pa čak i Brave – imaju slične interfejse. Arc je potpuno novi pregledač koji misli da može da promeni način na koji koristite veb, pružajući iskustvo pregledanja koje povećava vašu produktivnost dok minimizira dosadno otvaranje i zatvaranje kartica što svi radimo svaki dan.
Imao sam pristup Arc-u za Windows mesecima, tokom perioda samo za one na listi čekanja, pre njegovog zvaničnog objavljivanja stabilnog lansiranja prošle nedelje. To je upečatljiv veb pretraživač, iako zahteva da promenite način na koji razmišljate o svom iskustvu pregledanja.
Vaša je odluka da li to želite – ali ako to učinite, postoje ozbiljna potencijalna povećanja produktivnosti.
Šta je pretraživač Arc?
Arc je besplatni veb pretraživač koji je trenutno dostupan za Windows 11, macOS i iPhone. Na putu je verzija za Windows 10, kao i Android aplikacija. Razvila ga je The Browser Company, startup koji se nalazi u Njujorku.
Kompanija Browser je krajem aprila javno lansirala Arc za Windows. (Mac verzija je javno objavljena u julu 2023.)
Iza scene, mehanizam za prikazivanje je zasnovan na istom Chromium pretraživaču koji je u osnovi Chrome-a, Edge-a, Brave-a i u osnovi svakog pretraživača koji nije Firefox (ili Apple-ov Safari). Veb lokacije koje posećujete treba da funkcionišu jednako dobro kao i u Chrome-u. I podržava sva proširenja pregledača koje podržava Google Chrome — možete da instalirate ekstenzije iz Chrome veb prodavnice direktno u Arc.
Ali Arc je specifičan po interfejsu — nudi potpuno drugačiji način rada sa karticama, obeleživačima, profilima i svim uobičajenim elementima pretraživača sa kojima svakodnevno komuniciramo dok obavljamo svoje poslovne zadatke.
Da li su današnji veb pretraživači zaglavljeni u prošlosti?
Vidi se da su inovacije pretraživača sve ređe. Chrome, Firefox, Edge, Brave, čak i Safari: Sedite ispred bilo kog od njih i videćete isto osnovno podešavanje. Arc unosi u takmičenje neke dugo očekivane nove ideje.
Čini se kao da je poslednja velika inovacija bila kada je Google Chrome lansirao višeprocesni pretraživač 2008. (Mada, nemojte zaboraviti transformativnu promenu koju je Firefox doneo kada je 2004. godine masama omogućio pregledanje sa karticama .) Veb se dosta promenio u poslednjih 16 godina. Dakle, zašto pretraživači nisu na veliki način pokrenuli novo razmišljanje o tome kako koristimo veb, da bismo održali korak sa razvojem naših radnih i produktivnih navika?
To je ideja na kojoj se zasniva Arc. To nije samo novi pretraživač sa nekoliko jedinstvenih funkcija. On ima neke moćne ideje o korišćenju veba i o tome kako bi to bilo drugačije i bolje — kako sve, od vaših radnih zadataka do vašeg ličnog pregledavanja, može biti brže, produktivnije i sveukupno prosto bolje.
Kompanija Browser takođe radi na uvođenju različitih AI funkcija u Arc iskustvo kao deo Arc Max-a. Nijedna od ovih funkcija veštačke inteligencije još uvek nije dostupna u verziji za Windows – eksperimentalne su i testiraju se u verziji za Mac. (Svi dodaju AI funkcije svemu – da li ste videli sve AI funkcije koje je Microsoft već dodao u Windows 11?)
Po čemu je Arc uzbudljiv i drugačiji
Arc mnoge stvari radi drugačije. Prvo i najvažnije: Arc potpuno transformiše vaš odnos sa karticama — i obeleživačima.
Arc nema traku sa karticama na vrhu prozora. Umesto toga, ima bočnu traku. Ali ovo nije uobičajena bočna traka koju ćete videti kao opciju u veb pregledačima kao što je Edge.
Kao prvo, Arc ne zahteva da upravljate karticama: Arc automatski „arhivira“ kartice nakon 12 sati, iako je ovo samo podrazumevana postavka koju možete promeniti u neki drugi vremenski period, na primer 30 dana, ako vam to više odgovara. Verovatno mnoge kartice otvarate i zatvarate tokom radnog dana prelazeći sa zadatka na zadatak (i da, čak i na neko lično pregledavanje); Arc želi da vas oslobodi muke upravljanja svim tim.
(I dalje možete da vidite listu tih „Arhiviranih“ kartica iza dugmeta na dnu bočne trake, ako su vam potrebne. A možete i ručno da zatvorite karticu ako želite.)
Ali šta je sa karticama koje često koristite? Arc ih kombinuje sa obeleživačima na način koji je veoma sličan „učvršćenim karticama“ koje postoje u drugim modernim konkurentima. Na vrhu bočne trake videćete sve kartice koje ste izabrali da budu učvršćene: Samo prevucite karticu u gornji deo bočne trake da biste je tamo učvrstili.
Te učvršćene kartice funkcionišu kao kombinovani obeleživač plus otvaranje kartice. Samo kliknite na nju da biste joj pristupili. Najvažnije je da se Arc bavi ovim učvršćenim karticama slično kao što se savremeni mobilni operativni sistemi (Android i iOS) bave aplikacijama. Ne morate da brinete da li je kartica „otvorena“ ili ne. U svakom slučaju, kliknete na ime veb lokacije na bočnoj traci – ako veb stranica nije učitana, Arc će je brzo učitati. Ne morate razmišljati o tome. A možete i da organizujete kartice u foldere ako želite.
Takođe, kada za pristup veb lokaciji koristite Arc-ov okvir za dijalog New Tab (Ctrl+T), Arc će pretražiti otvorene kartice i, ako je takva već otvorena, prebaciće se na nju. U stvari, iskustvo Ctrl+T (New Tab) više liči na prozor za pretragu – zove se Command Bar. Koristite ga i Arc će otvoriti novu karticu, ako je potrebno, ali će takođe pretražiti kartice koje ste ranije otvorili i koje odgovaraju vašoj novoj pretrazi, sprečavajući vas da otvorite više primeraka iste kartice.
ARC-OVA KOMANDNA TRAKA OBEZBEĐUJE DA NE OTVARATE ISTU VEB STRANICU U VIŠE KARTICA.Autorska prava: CHRIS HOFFMAN, IDG
Arc menja način na koji razmišljate o karticama
Svi smo toliko zaglavljeni u načinu na koji tradicionalni veb pretraživači funkcionišu da je teško videti kako je ovo drugačije. Razmislite o tome ovako:
Recimo da koristite Google Chrome i da često koristite Gmail. Imate obeleživač Gmail na Chrome-ovoj traci New Tab . Sada želite da pristupite Gmail-u. Dakle, otvorite Chrome i kliknete na obeleživač Gmail. Sada imate otvorenu zasebnu karticu Gmail.
Kasnije, kada ponovo pređete na Chrome, morate se zapitati gde je otišla ta Gmail kartica. Ona može da se kreće kad preuređujete kartice. Možda ste i zatvorili tu Gmail karticu. Možda treba da otvorite novu Gmail karticu. Ali, ako kliknete na obeleživač Gmail i već imate otvorenu Gmail karticu, sada ćete imati otvorene dve Gmail kartice. A ako zatim pritisnete Ctrl+T i otkucate gmail.com da biste posetili Gmail, Chrome će otvoriti treću karticu Gmail. Kakav nered — i kakva smetnja vašoj produktivnosti.
Evo kako to ide u Arc-u: Kada pokrenete ili pređete na Arc, videćete svoje „učvršćene” važne lokacije na vrhu bočne trake. Ako ste tamo stavili Gmail, Gmail je tu. Samo kliknite na njega da biste pristupili Gmail-u.
Kasnije, kada se vratite na Arc, samo ćete kliknuti Gmail na bočnoj traci. Ta stavka Gmail na bočnoj traci je kombinacija obeleživač plus kartica. Ne morate da tražite svoju Gmail karticu i nema rizika da otvorite drugu. Ako pritisnete Ctrl+T u Arc-u i otkucate „Gmail“ ili „gmail.com“ da biste otišli na Gmail, Arc će vas odvesti na tu već otvorenu Gmail karticu – neće otvoriti još jednu zasebnu karticu.
Teško je to prihvatiti dok ga zapravo ne upotrebite, ali nadamo se da ovaj primer pokazuje obećanu produktivnost Arc-ovog načina rada. (Srećom, sada možete da koristite Arc i videti kako funkcioniše – ako imate računar sa operativnim sistemom Windows 11.)
PODEŠAVANJA ARC-a SU JEDNOSTAVNA, ALI IZA SCENE IMATE PRISTUP PUNOM ISKUSTVU POSTAVKI KOJE IMA GOOGLE CHROME-u. Autorska prava: CHRIS HOFFMAN, IDG
Kartice podeljenog ekrana, prostori za organizovanje kartica i omiljene kartice
Arc i druge stvari radi drugačije od poznatijih pretraživača koje koristimo godinama. Ima ugrađenu funkciju podeljenog prikaza tako da možete da vidite dve veb stranice otvorene jednu pored druge. Još bolje, ti podeljeni prikazi mogu da se sačuvaju kao učvršćena kartica na vašoj bočnoj traci. Dakle, ako često koristite dve određene veb lokacije jednu pored druge, možete ih u toj konfiguraciji povući jednu do druge jednim klikom sa bočne trake. Ovo očigledno može biti veliko povećanje produktivnosti. Alternativa sa drugim modernim veb pretraživačem bi bila žongliranje sa više prozora veb pretraživača i podešavanje stvari pomoću Snap-a svaki put kada želite da vidite veb stranice jednu pored druge.
Ovaj veb pretraživač takođe nudi više „prostora“ na bočnoj traci. Možete imati jedan prostor za radne zadatke i jedan za lične. Ili, možete imati više prostora za različite projekte na poslu. To je fascinantan način organizovanja otvorenih kartica po projektima – ne samo organizovanje obeleživača u foldere po projektima, kao u veb pretraživaču koji sada koristite. Takođe možete različitim prostorima dodeliti različite profile pregledača — sa sopstvenim kolačićima, istorijom i drugim podešavanjima. Ljudi često koriste odvojene profile za pregledanje za posao i za lično pregledanje; Arc nudi potpuno drugačiji način žongliranja sa više profila pretraživača i prebacivanja između njih.
Arc takođe ima koncept „omiljenih“ kartica, koje se pojavljuju na vrhu vaših učvršćenih sajtova u obliku ikona. One se dele na svim vašim otvorenim „prostorima“. Dakle, ako želite pristup jednim klikom određenom veb-sajtu- kao što je Gmail, na primer – bez obzira koji „prostor“ trenutno koristite na Arc-ovoj bočnoj traci, možete Arc da podesite za to. Samo prevucite i otpustite karticu na ikonu na samom vrhu bočne trake.
Funkcija sinhronizacije ugrađena u Arc naziva se „sinhronizacija bočne trake“ (engl. sidebar sync). Arc može da sinhronizuje izgled vaše bočne trake Arc pretraživača na različitim računarima, što je kritična stvar u tome kako ste podesili ovaj pregledač.
Šta je sa privatnošću? Kako Arc zarađuje novac?
Jedna stvar koja će biti odvratna u vezi sa Arc-om je to što zahteva nalog za korišćenje. Mada je za Chrome, Firefox i Edge nalog samo opcija, Arc nećete koristiti ako niste voljni da se prijavite.
To bi neke ljude moglo odvratiti zbog pitanja privatnosti. U svojoj politici privatnosti, Browser Company obećava da ne zna koje veb lokacije posećujete, da ne vidi šta kucate i da ne prodaje vaše podatke trećim licima.
Kompanija Browser Company je trenutno startap i čini se da još uvek nije fokusirana na deo „zarađivanja novca“. Arc-ova FAQ obećava da kompanija nikada neće prodavati korisničke podatke niti voditi posao zasnovan na reklamama. I dok bi kompanija jednog dana mogla da sledi „freemium“ strategiju u kojoj naplaćuje pretplatu za dodatne funkcije ili možda nudi planove za timove usmerene na poslovanje – to još nije odlučeno. Možda će Arc Max, sa svojim AI karakteristikama, biti vredna i isplativa opciona pretplata.
U međuvremenu, politika privatnosti tvrdi sve prave stvari.
ARC VAM POMAŽE DA KORISTITE VEB STRANICE U REŽIMU PODELJENOG EKRANA BEZ ŽONGLIRANJA SA VIŠE PROZORAutorska prava: CHRIS HOFFMAN, IDG
Da li je Arc bolji od Chrome-a, Edge-a i Firefox-a?
Arc je sasvim drugačiji. Ako odlučite da instalirate Arc u sred radnog dana radi povećanja produktivnosti, verovatno ćete biti šokirani: nećete odmah biti brzi u Arc-u kao što koristite Google Chrome ili bilo koji drugi pretraživač. Moraćete da provedete neko vreme učeći kako Arc funkcioniše i da organizujete veb lokacije koje često koristite; prednosti se pojavljuju tek kada razumete način na koji to funkcioniše. Instalirajte Arc kada budete imali vremena da eksperimentišete sa njim.
Ispravno korišćenje Arc-a zahteva malo preoblikovanje vašeg razmišljanja: Morate ponovo da razmislite o tome kako koristite veb pretraživač. Mark Hachman iz PCWorld-a nije bio posebno impresioniran, i očekujem da neće biti jedini.
Da li se sva ova promena isplati? Da li je Arc sada najbolji veb pretraživač? Ovde ima apsolutno mnogo dobitaka; Arc je sa razlogom popularan na Mac računarima. Ali se s razlogom naziva i „pretraživačem moćnih korisnika“. Prosečna osoba koja je zadovoljna svojim trenutnim podešavanjem možda neće želeti da ponovo uči kako da koristi veb pregledač. To je razumljivo. Čak i mnogi iskusni korisnici mogu biti savršeno zadovoljni svojom trenutnom rutinom pregledača.
S druge strane, ako ceo dan koristite veb za posao, ako stalno žonglirate sa gomilama kartica i preuređujete prozore za pregledanje za optimalno pregledanje podeljenim ekranom, i ako ste tip korisnika računara koji se bavi igranjem sa alatima za napredne korisnike za povećanje produktivnosti na poslu ili kod kuće, Arc bi mogao biti prava stvar. Uložio sam nekoliko ozbiljnih sati u to, i stvarno mi se sviđa.
Odlučite sami: trebalo bi da preuzmete Arc i isprobate ga. Možda će to biti vaš novi favorit.
Čak i ako Arc uspe, moguće je da će Browsing Company stvoriti nišu – korisničku bazu štrebera i profesionalaca koji su opsednuti produktivnošću, dok pretraživači poput Chrome-a i Edge-a drže masovno tržište. To i nije tako loše – i možda će i oni veliki „mainstream“ pretraživači naučiti nekoliko trikova od Arc-a.
Kad se isproba Arc, budućnost pretraživača ponovo izgleda uzbudljivo.
Izvor: COMPUTERWORLD