Da li je bezbedno da veb-stranici ili aplikaciji date dozvolu da prati vašu lokaciju?

Sigurno vam se desilo da se, dok ste koristili neku aplikaciju, pojavilo obaveštenje koje je od vas tražilo da joj date dozvolu da prati vašu lokaciju. To ne bi bilo neobično u slučaju aplikacije koja treba da vas odvede na određeno mesto ili vam daje uputstva dok se krećete u nepoznatom gradu.

Međutim, sigurno ste se mnogo puta zapitali zbog čega su nekoj drugoj aplikaciji potrebni podaci o vašoj lokaciji? Ko dobija te informacije i šta rade sa njima, uobičajena su pitanja u tom trenutku. I konačno, da li je bezbedno pritisnuti dugme Dozvoli?

Da li je bezbedno da veb-stranici ili aplikaciji date podatke o vašoj lokaciji?

Na to pitanje ne možemo dati isključiv odgovor. Naime, može da bude bezbedno, ali sve zaista zavisi od toga ko traži i šta planira da uradi sa tim podacima. To je kao da delite svoju kućnu adresu. Verovatno je ne biste dali slučajnom strancu, ali biste je podelili sa dostavljačem koji vam donosi picu kasno noću, zar ne?

Aplikacije i veb-stranice često žele da pristupe podacima o lokaciji da bi dobili informacije koje su specifičnije od opšte oblasti koju određuje vaša IP adresa. To se posebno odnosi na uređaje koji imaju GPS funkciju i koji mogu precizno da odrede gde se nalazite u krugu od nekoliko desetina metara, ali svi ti detaljni podaci o lokaciji ostaju zaštićeni na vašem uređaju. Ako neko želi da dođe u posed tih podataka, prvo mora da traži dozvolu. Pre nego što podelite tačnu lokaciju sa aplikacijom ili stranicom, uređaj vas pita da li to želite da uradite.

Uglavnom ste u prednosti ako omogućite pristup lokaciji, jer to može da bude i korisno i praktično. Uzmite, na primer, aplikacije za navigaciju, kao što su Google mape. Ako joj ne dozvolite da pristupi lokaciji, morate svaki put ručno da unosite svoju početnu tačku. Pristup lokaciji možete da date i aplikacijama za vremenske prilike koje vam daju ažuriranja u realnom vremenu na osnovu toga gde se nalazite. Takve precizne informacije su veoma korisne kada treba da odlučite da li ćete tog dana sa sobom poneti kišobran ili naočare za sunce.

Osim aplikacija za navigaciju i vremenske prilike, podaci o lokaciji omogućavaju aplikacijama za deljenje vožnje, kao što je Uber, da znaju gde se nalazite kako bi vas povezali sa vozačima u blizini. Aplikacije društvenih mreža mogu da predlože obližnje lokacije ili događaje o kojima biste želeli da saznate nešto više ili da znatno olakšaju označavanje vaših objava. Neke aplikacije, kao što su e-pošta ili finansijske aplikacije, koriste podatke o lokaciji da bi poboljšale vašu bezbednost. Ako primete neuobičajenu aktivnost na osnovu lokacije, znaće da se nešto dešava i upozoriće vas.

Kada nije bezbedno da delite podatke o lokaciji?

U većini slučajeva deljenje lokacije sa aplikacijama i veb-stranicama može da bude korisno, ali morate da vodite računa o tome kome poveravate lične informacije. Gde ste i kuda idete je zapravo vaša lična stvar. Kompanije prikupljaju vaše podatke, a posebno lokaciju da bi znale gde se nalazite kako bi mogle da vam prikazuju lokalne oglase. S druge strane, za to im je sasvim dovoljno da imaju podatke o vašoj opštoj lokaciji preko internet veze. Uopšte im nije potrebno da znaju gde se tačno nalazite.

Dakle, kada bi trebalo dobro da razmislite o tome da li da dozvolite veb-stranici ili aplikaciji da vidi gde se nalazite?

Treba da budete posebno sumnjičavi kada traže podatke o lokaciji, a u stvari im uopšte nisu potrebni. Na primer, potpuno je čudno ako je aplikaciji za kalkulator ili za pregled dokumenata odjednom potrebna vaša lokacija. Te aplikacije mogu sasvim dobro da obave zadatke za koje su napravljene iako ne znaju gde se nalazite. Takav zahtev bi trebalo da vas navede da pomislite da se verovatno dešava nešto sumnjivo, ili samo žele da prikupe nepotrebne podatke o vama. Te sumnjive aplikacije i veb-stranice mogu da vode evidenciju o celoj istoriji lokacija na kojima ste bili ako im dozvolite i izgrade zaista detaljnu sliku o vašem svakodnevnom kretanju. Ako sve te informacije dospeju u pogrešne ruke, mogu da se koriste za uhođenje, krađu identiteta ili druge slične podle aktivnosti.

Trebalo bi da obratite pažnju i na davanje pristupa lokaciji onim aplikacijama koje ste preuzeli sa nepouzdanih mesta. Ako preuzmete aplikaciju iz prodavnice aplikacija treće strane umesto iz zvanične, veća je verovatnoća da ćete biti izloženi raznim rizicima. Zvanične prodavnice bolje obavljaju pregled aplikacija, tako da je manje verovatno da će prikupljati podatke ili biti zaražene virusima.

Valjalo bi da obratite pažnju i na to da li aplikacija traži stalan pristup lokaciji. Većina modernih uređaja vam omogućavao da kontrolišete kada aplikacija može da pristupi lokaciji. Nudi vam nekoliko opcija. Možete da izaberete Allow only while using the app (Dok koristite aplikaciju) umesto Allow all the time (Sve vreme), što predstavlja odličan izbor. Pritom ćete uštedeti bateriju koja se izuzetno brzo prazni zbog neprekidnog procesa praćenja, a vaša lokacija neće biti podeljena.

Konačno, ako dozvolite aplikacijama ili veb-stranicama da koriste vaše podatke ili trenutnu lokaciju, podležete njihovim uslovima korišćenja, politici privatnosti i procedurama. Sve to bi trebalo pažljivo da pročitate da biste razumeli kako koriste vašu lokaciju i druge podatke.