QR kodovi mogu da budu opasni, tako da ne možete verovati svima. Uputićemo vas u to zbog čega se prave lažni QR kodovi i šta da radite ako nasednete na prevaru.
QR kodovi su poslednjih godina postali sastavni deo poslovanja. I dok su QR kodovi postajali popularniji, prevaranti su počeli da manipulišu njima kako bi prevarili ljude, što je dovelo do povećanja broja prevara sa QR kodovima. Ako niste upućeni u to čemu služi QR kod, a većina QR kodova ima isti izgled, pre ćete nasesti na prevaru.
Da li je bezbedno skenirati QR kodove? Kako možete da izbegnete da nasednete na prevaru lažnim QR kodom? Šta da radite ako ste skenirali lažni QR kod?
Da li je skeniranje QR kodova bezbedno?
QR kodovi se generalno smatraju bezbednim za skeniranje, ali potencijalno su nebezbedni, jer je njima lako manipulisati. Da li je QR kôd bezbedan zavisi u potpunosti od toga gde je i zašto želite da ga skenirate.
Ako skenirate QR kôd dok kupujete u tržnom centru, kupujete piće u baru ili plaćate kafu u lokalnoj prodavnici, najverovatnije je bezbedno. Međutim, ako skenirate QR kôd za plaćanje na sumnjivoj veb-stranici, ako preuzimate aplikaciju sa sumnjivog izvora ili otkupljujete kupon sa veb-stranice treće strane, kodom bi moglo da se manipuliše.
Skeniranje nebezbednog QR koda može da zarazi vaš uređaj zlonamernim softverom, ukrade podatke iz pretraživača, lažno prenese novac iz vaše banke, hakuje uređaj i još mnogo toga. Zato bi trebalo da se uverite da je kôd koji ćete skenirati bezbedan pre nego što ga skenirate.
Ali ako upadnete u zamku prevaranta i skenirate izmanipulisani QR kôd, šta možete da preduzmete?
Šta treba da uradite ako ste skenirali modifikovani QR kôd?
S obzirom na to koliko mogu da budu slični pravi i lažni QR kodovi i kako prevaranti pametno manipulišu njima, uobičajeno je da s vremena na vreme postanete njihova žrtva. Ako sumnjate da ste možda skenirali lažni QR kôd, možete da preduzmete nekoliko koraka da smanjite rizik od finansijske štete ili ugrožavanja privatnosti.
1. Isključite internet na uređaju
Prvi korak nakon skeniranja lažnog QR koda je da isključite uređaj sa interneta. Prevaranti najčešće koriste lažne QR kodove da bi hakovali uređaje svojih žrtava. Ako je kôd koji ste skenirali takođe dao isti rezultat, prevaranti su možda dobili pristup vašem uređaju i tako doveli vaše lične podatke u opasnost.
Isključivanjem uređaja sa interneta u pravo vreme, možete da onemogućite pristup prevarantu. Ako želite, možete i ručno da proverite da li na Windows uređaju ima znakova hakovanja.
2. Promenite lozinke
Ako sumnjate da su prevaranti imali pristup vašem uređaju duže vreme, morate odmah da promenite sve lozinke koje ste sačuvali u pregledačima, menadžerima lozinki, aplikacijama itd. Na taj način, čak i ako prevaranti provale i izvezu kritične lozinke, npr. kao one za bankovne račune ili profile društvenih mreža, neće moći da pristupe vašim nalozima.
Dok menjate lozinke, odjavite se sa svih uređaja kako biste bili sigurni da se prevaranti već nisu prijavili ni na jedan od vaših naloga.
3. U potpunosti smanjite rizik od finansijskog gubitka
Blokirajte kreditne kartice ako ste njihove podatke sačuvali u pretraživaču. Ako skeniranje QR koda dovede do sumnjivih i vama nepoznatih transakcija, odmah se obratite kompaniji za izdavanje kreditne kartice ili banci za povraćaj sredstava. Isto tako, promenite sve finansijske ili lične podatke sačuvane u pretraživaču kojima prevaranti mogu lako da manipulišu i da ih iskoriste protiv vas.
Ako je posle skeniranja QR koda, sa vašeg računa skinuto više novca nego što je trebalo, kontaktirajte relevantnu kompaniju da biste dobili povraćaj novca.
4. Skenirajte uređaj na prisustvo virusa
Nakon toga, skenirajte uređaj pouzdanim antivirusnim programom. Ako je uređaj zaražen skeniranjem QR koda, provera pomoću antivirusnog programa će ga verovatno ukloniti. Ako uređaj radi pod operativnim sistemom Windows, koristite ugrađeni bezbednosni skener, Microsoft Defender, da biste obavili skeniranje u potrazi za zlonamernim softverom.
Ako ste skeniranjem QR koda preuzeli bilo šta na računar, odmah to izbrišite. Ako je pokrenuo script unutar aplikacije, deinstalirajte aplikaciju i ponovo je instalirajte.
5. Proverite da li u pregledaču postoje sumnjive promene
Prevaranti takođe pokušavaju da otmu pregledače svojih meta kako bi kasnije mogli da špijuniraju njihove aktivnosti. Dakle, trebalo bi da tražite znake koji pokazuju da vam je neko preoteo kontrolu nad pregledačem. Ako vam se učini da vam je pregledač kompromitovan, trebalo bi da reagujete brzo da biste se rešili otmičara i temeljno očistili pregledač.
Ako vas QR kod preusmeri na izvor koji je drugačiji od onoga pravog ili vas ne odvede na zvaničnu stranicu, nemojte ga više koristiti i klonite ga se ubuduće.
6. Proverite da li postoje neobične promene u podešavanjima uređaja
Konačno, trebalo bi da pregledate sva važna podešavanja uređaja, posebno ona koja se odnose na privatnost, i proverite da nisu napravljene nikakve sumnjive promene. Ako ste skenirali QR kôd u aplikaciji, kao što je pregledač, proverite podešavanja aplikacije da biste videli da li su ih prevaranti promenili.
Ponekad prevaranti imaju za cilj da vam ugroze bezbednost tako što vam otmu veb-kameru. Zbog toga bi bilo preporučljivo da je privremeno isključite da biste izbegli taj problem.
Kako možete da izbegnete QR kôd prevaru?
Zdrav razum i poverenje u sopstvenu intuiciju trebalo bi da bude dovoljno da razlikujete sumnjive QR kodove od pravih, što će vam omogućiti da ne postanete žrtva. Ako vam izvor u kome se nalazi kôd izgleda sumnjivo, verovatno je lažan. Zbog toga bi trebalo da skenirate samo QR kodove iz pouzdanih izvora.
Uglavnom vam je potrebna samo kamera mobilnog telefona da biste skenirali QR kôd. Ne koristite aplikacije za skeniranje QR kodova nezavisnih proizvođača, jer one mogu da se modifikuju i menjaju da bi bile podložnije trikovima. Takođe, nemojte da skenirate nijedan QR kôd koji izgleda da se neprestano menja.
Ako aplikacija ili veb-stranica nudi druge opcije za obavljanje iste funkcije, kao što je skeniranje QR koda, preskočite skeniranje i odlučite se za alternativne metode. Veb-stranice i aplikacije uglavnom nude više postupaka za obavljanje određene radnje. Ako ste prinuđeni da koristite QR kodove, a izvor vam ne uliva poverenje, budite na oprezu, jer bi to mogla da bude zamka.
Konačno, proverite da li vam je bezbednosni softver uvek uključen i potpuno ažuriran. Na taj način ćete sprečiti da se uređaj zarazi ili bude hakovan ako greškom skenirate lažni QR kôd.
Izbegnite QR kôd prevare
QR kôd prevare mogu da imaju ozbiljne posledice, tako da je od suštinskog značaja da ne postanete žrtva. Bićete bezbedni ako naučite da razlikujete lažne QR kodove od pravih.
Ako greškom skenirate lažni kôd, uputili smo vas u to šta bi trebalo da preduzmete da biste sprečili kompromitovanje finansijskih i ličnih podataka. Takođe, možete da ublažite rizike povezane sa zloupotrebom QR kodova i tako smanjite mogućnost da postanete žrtva.