Neki od nas su prilično paranoični i uvereni da nas telefoni prisluškuju i istovremeno se pitaju šta se dešava sa tim prikupljenim informacijama. Drugi, koji nisu baš toliko uplašeni, smatraju da nas oglašivači i trgovci podacima toliko dobro poznaju da ne moraju da nas prisluškuju. Ipak, možda bi bilo bolje da verujemo da neko sluša svaku našu izgovorenu reč.
Pošto velike tehnološke kompanije ne brinu o našoj bezbednosti i zaštiti privatnosti, primorani smo da se sami čuvamo.
Imam osećaj da me neko posmatra
Na vašem Google nalogu postoji sakrivena funkcija čiji je zadatak da prikuplja i beleži audio-zapise iz aktivnosti na vebu i u aplikacijama, interakcije sa digitalnim pomoćnicima i sve ostalo što bi moglo da bude korisno.
Kompanija Google kaže da sluša samo naredbe i da prisluškuje da bi potkrepila marketinške napore. Međutim, takvo narušavanje privatnosti moglo bi da izazove mnogo ozbiljnije probleme.
Ako sajber kriminalac hakuje vaš Google nalog ili pametne uređaje, može da dođe u posed sačuvanih audio i glasovnih podataka, a odatle počinje opasna lavina. Govorimo o tome da veštačka inteligencija može da klonira glas korisnika i omogući hakeru da dobije pristup osetljivim nalozima, prevari vaše najdraže ili nešto još mnogo gore.
Srećom, postoji način na koji možete da zaustavite takvo ludilo. Uputićemo vas u to kako da sprečite Google da vas prisluškuje.
Digitalni štitnici za uši
Google je pametan, ali mi smo pametniji. Pratite sledeća uputstva da biste zaštitili svoju privatnost. Postupak je jednostavan na telefonu:
- Otvorite aplikaciju Google na pametnom telefonu.
- Kliknite na Manage Your Google Account i izaberite karticu Data and Privacy, a zatim se krećite do History Settings.
- Izaberite Web & App activity. Možda ćete primetiti plavu oznaku za potvrdu pored podešavanja glasovne i audio aktivnosti. Uklonite oznaku za potvrdu.
I tada, kao da ste mahnuli čarobnim štapićem, audio-snimci vaših interakcija sa Google pretragom, Asistentom i Mapama više se ne čuvaju na Google nalogu. Neće biti sačuvani ni na kompanijinim serverima. Kakvo olakšanje!
Međutim, spomenuti postupak neće izbrisati prethodno sačuvane audio-snimke. Time ćete morati posebno da se pozabavite.
Izbrišite jednu po jednu stavku:
- Otvorite Google nalog.
- Kliknite na Data and Privacy.
- U okviru History Settings kliknite na Web & App activity.
- Kliknite na Manage activity da biste pregledali listu prošlih aktivnosti. Stavke sa ikonom mikrofona obuhvataju audio-snimak.
- Pored stavke koju želite da izbrišete, izaberite More, a zatim Delete.
Izbrišite sve stavke odjednom:
- Otvorite Google nalog.
- Kliknite na Data and Privacy.
- U okviru History Settings kliknite na Web & App activity.
- Kliknite na Manage activity da biste pregledali listu prošlih aktivnosti. Stavke sa ikonom mikrofona obuhvataju audio-snimak.
- Iznad aktivnosti kliknite na Delete, a zatim na All time. Pratite uputstva na ekranu.
NAPOMENA: Na taj način ćete izbrisati sve aktivnosti na vebu i u aplikacijama povezane sa vašim Google nalogom, uključujući snimak, a ne samo stavke,.
Ne uznemiravaj
Kad smo već tu, hajde da potražimo još neke aplikacije koje vas možda prisluškuju. Ako imate iPhone:
- Otvorite Settings > Privacy & Security > Microphone.
- Na sledećem ekranu pregledajte listu aplikacija. Isključite prekidač da biste sprečili aplikaciju da pristupi mikrofonu.
Ako imate Android, pratite sledeća uputstva:
- Prevucite prstom nadole od vrha ekrana da biste otišli na Settings.
- Dodirnite ikonu zupčanika > Privacy > Permission Manager.
- Pregledajte listu i isključite sve što ne želite da koristi mikrofon telefona.
Eto. Posle nekoliko minuta posla, možete lakše da dišete i malo se odmorite.