Kako možete da zaštitite sve svoje podatke? Šifrovanje je rešenje. Uputićemo vas u to kako da primenite sveobuhvatan pristup zaštiti podataka.
Šifrovanje je proces kodiranja podataka što ih čini nečitljivim svakom ko nema odgovarajući ključ za dešifrovanje. Drugim rečima, to je odličan način da sprečite neovlašćeni pristup podacima i poboljšate bezbednost. Da li je moguće da zaštitite internet vezu šifrovanjem? Odgovor je potvrdan, iako to zahteva višestrani pristup. Navešćemo vam pet načina za šifrovanje internet saobraćaja.
1. Koristite pregledač koji štiti privatnost
Pregledač koji koristite je vaš primarni prolaz ka svetskoj mreži. Ako vas pregledač ne štiti od praćenja, to znači da nećete mnogo postići da poboljšate bezbednost bez obzira na to šta preduzmete.
Jedini pregledač koji je danas dostupan i koji zaista brine o zaštiti privatnosti je Tor. Za razliku od drugih sličnih softvera, Tor preusmerava vaš saobraćaj preko najmanje tri releja i šifruje ga na svakom koraku. Često se koristi za pristup tamnom vebu, a nezamenljiv je alat za zaštitu privatnosti kojeg koriste uzbunjivači, politički aktivisti i novinari širom sveta. Ako želite da šifrujete svoj saobraćaj i zaštitite se, Tor je najbolji izbor.
Međutim, postoji jedan veliki problem sa ovim pregledačem, a to je njegova veoma mala brzina koja ne odgovara korisnicima u svakodnevnoj upotrebi. Mogli biste da ga koristite samo za određene osetljive zadatke kada je zaštita vaše privatnosti najvažniji cilj. U drugim okolnostima, možete da koristite pregledače, kao što su Brave ili Firefox. Pritom bi trebalo da istaknemo da ni Brave ni Firefox ne šifruju vaš saobraćaj kao što to čini Tor, ali nude mnogo više privatnosti i zaštite od praćenja od pregledača kao što su Chrome ili Microsoft Edge.
2. Koristite virtuelnu privatnu mrežu
Još uvek traje debata o tome da li treba koristiti virtuelnu privatnu mrežu (Virtual Private Network – VPN) sa Tor pregledačem i kako. Međutim, svakako bi trebalo da koristite VPN sa bilo kojim drugim pregledačem. Uopšteno govoreći, korišćenje virtuelne privatne mreže je dobra ideja ako želite da sačuvate svoju privatnost i otežate drugima da prate vaše aktivnosti na mreži.
Problem je u tome što danas postoji mnogo dobavljača privatnih virtuelnih mreža, ali samo nekoliko njih nudi softver koji zapravo radi ono što treba. Kada birate virtuelnu privatnu mrežu, proverite da li ima jako šifrovanje i strogu politiku korišćenja koja ne pravi evidenciju, koja štiti od nedozvoljenog pristupa sistemu naziva domena, koja ima funkciju „kill-switch“ i koja odlično funkcioniše. Pošto postoji nekoliko različitih načina da testirate šifrovanje takve mreže, proverite da li ste je temeljno testirali pre nego što je izaberete.
Pomoću virtuelne privatne mreže možete jednostavno i po niskoj ceni (nekad i besplatno) da šifrujete saobraćaj. Ipak, imajte na umu da to treba da radite na svim uređajima, a ne samo na računaru. Ako niste u potpunosti upoznati sa korišćenjem takvih mreža, treba da znate da postoje neke stvari na koje treba da obratite pažnju kada birate uslugu virtuelnih privatnih mreža.
3. Koristite šifrovane aplikacije za razmenu poruka
Bezbedan pregledač i dobra virtuelna privatna mreža će vam pomoći da se zaštitite, ali morate da obratite pažnju na još neke činioce. Čak i ako izaberete najpouzdaniju virtuelnu privatnu mrežu, to vam ništa neće pomoći ako koristite aplikaciju za razmenu poruka koja nije šifrovana, što znači da ste i dalje izloženi opasnosti. Osim toga, zaista ne postoje nikakvi problemi pri korišćenju bezbednih aplikacija za razmenu poruka.
Dakle, potrebna vam je aplikacija za razmenu poruka koja ima šifrovanje sa jednog kraja na drugi. Drugim rečima, potreban vam je softver koji obezbeđuje da samo vi i primalac možete da čitate poruke koje razmenjujete. Na tržištu postoji nekoliko popularnih aplikacija za razmenu šifrovanih poruka, ali Signal je verovatno najbolji izbor, zbog svoje reputacije i usredsređenosti na zaštitu privatnosti korisnika.
Telegram je još jedna dobra opcija, posebno ako tražite aplikaciju koja ima i funkcije društvenih mreža. Ako ljudi sa kojima komunicirate putem tekstualnih poruka ne koriste te aplikacije, uvek postoji WhatsApp. Iako je u vlasništvu Mete, ipak ima šifrovanje s jednog kraja na drugi i sigurno je bezbednija od mnogih drugih mejnstrim aplikacija za razmenu poruka.
4. Pređite na dobavljača šifrovane e-pošte
Šta Google, Microsoft i Yahoo znaju o vama? Verovatno mnogo, a ako koristite njihove usluge e-pošte, oni su od vas prikupili zapanjujuću količinu podataka. Kada koristite dobavljača e-pošte u vlasništvu jedne od navedenih kompanija, ne stvarate samo profit za velike tehnološke kompanije, već i sebe izlažete opasnosti. Zbog toga bi trebalo ozbiljno da razmislite o prelasku na šifrovanu uslugu e-pošte.
Šifrovane usluge e-pošte su nadmoćnije od Gmail-a i sličnih proizvoda u skoro svakom pogledu. One koriste jako šifrovanje, imaju napredne bezbednosne mere za sprečavanje neovlašćenog pristupa i ne zasnivaju se na prikupljanju podataka od korisnika. Jedini problem je taj što ćete možda morati da odvojite nešto novca da biste koristili naprednije funkcije (npr. više prostora za skladištenje, više adresa e-pošte).
Uz to, odabir dobavljača šifrovane e-pošte, ako ga nikada niste koristili, može biti malo nezgodan. Obratite pažnju na neke ključne karakteristike, na primer koji algoritam šifrovanja koriste i da li čuvaju korisničke podatke o prijavljivanju. ProtonMail, TutaNota i Mailfence, da spomenemo samo neke, imaju sjajne preporuke.
5. Uložite novac u šifrovano skladište u oblaku
Ako želite da šifrujete svoj internet saobraćaj, ne možete zanemariti skladištenje datoteka. Naročito u današnje vreme, kada se mnogi od nas oslanjaju na oblak za čuvanje važnih i ličnih podataka.
Da biste zaštitili svoju privatnost, potražite dobavljače skladištenja u oblaku koji koriste šifrovanje sa jednog kraja na drugi i koriste snažne procedure za zaštitu bezbednosti da bi njihovi korisnici bili zadovoljni. Postoji mnogo opcija, tako da izbor skladišta u oblaku koji odgovara vašim potrebama može da bude prilično težak. Icedrive, pCloud, Tresorit i Proton Drive, na primer, bezbedni su i pouzdani.
Treba napomenuti da je malo verovatno da ćete pronaći besplatnog šifrovanog dobavljača skladištenja u oblaku, što je i razumljivo, jer bezbednost i infrastruktura koji su potrebni za pružanje usluge imaju značajne troškove. Međutim, bolje je platiti novcem nego podacima, jer sigurno želite da vaši podaci budu zaštićeni i šifrovani.
Zaštitite svoje podatke šifrovanjem
Šifrovanje je moćan alat, ali njegove prednosti možete da iskoristite u potpunosti samo ako na minimum svedete ranjivosti u svojoj sajber-infrastrukturi. Koristite bezbedan pregledač, nabavite virtuelnu privatnu mrežu, zamenite svoju uobičajenu aplikaciju za razmenu poruka, promenite dobavljače e-pošte i uložite novac u dobro skladište u oblaku za svoje datoteke.
Ako uradite sve što smo naveli, skoro sav vaš internet saobraćaj će uvek biti šifrovan. Da biste dodatno pojačali bezbednost, razmislite o lokalnoj upotrebi šifrovanja i šifrovanju celog čvrstog diska.